12/11/2022
Gladiators 13 15 18 26 - 72 -
Indians 8 16 8 12 - 44 -

Με βροχή τριπόντων η εμφατική νίκη των Μονομάχων !

Απόγευμα Σαββάτου στο Basketaki Arena οι Gladiators υποδέχθηκαν τους Indians για την 3η αγωνιστική του τρίτου ομίλου της Evolution League. Η ομάδα του Coach P παρουσιάστηκε καταιγιστική και έχοντας 11/35 τρίποντα ξεπέρασε εύκολα το εμπόδιο των Indians με 72-44. Οι Μονομάχοι ανέβηκαν στο 3-0 και παραμένουν, έστω και με συγκατοίκηση, στην κορυφή του ομίλου. Οι Indians βρέθηκαν μακριά από τον καλό τους εαυτό και υποχώρησαν στο 1-2. Πάμε, όμως, να δούμε λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Ελαφρώς πιο αποτελεσματικοί παρουσιάστηκαν οι Gladiators στο ξεκίνημα. Με τον Μισιχρόνη (4π.) να ξεχωρίζει και τους Πρίτσο (3π.), Ρούσσο (2π.), Τσακίρη (2π.) και Ψαράκη (2π.)  να ακολουθούν, οι γηπεδούχοι μπήκαν σε θέση οδηγού. Οι Indians παρέμειναν σε λογική απόσταση, με τους Δημητρίου, Βασιλάκο, Κοσκίνα και Μπακάλη να μετρούν από 2 πόντους έκαστος. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 13-8.

Σαφώς βελτιωμένοι οι Indians στο υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου. Η ομάδα του Αλέξανδρου Μηνά πραγματοποίησε το πιο παραγωγικό της διάστημα στο ματς μετρώντας 16 πόντους, βασιζόμενη στους Δημητρίου (4π.), Μητσάκο (4π.), Μαμάκο (3π.) και Ζήση (3π.). Στην αντίπερα όχθη, οι Gladiators διατήρησαν το υπέρ τους προβάδισμα, με τους Αναστασόπουλο (8π.), Ρούσσο (4π.) και Βαταλίδη (3π.) να κάνουν τη διαφορά στο επιθετικό σκέλος. Σκορ ημιχρόνου, 28-24.

Μετά την ανάπαυλα, οι Gladiators εμφανίστηκαν απόλυτα συγκεντρωμένοι και με επιμέρους 18-8 απλοποίησαν σημαντικά την υπόθεση νίκη. Το δίδυμο Τσακίρης (7π.) και Μισιχρόνης (7π.) ήταν ιδιαίτερα αποτελεσματικό, ενώ ο Πρίτσος (3π.) προσέθεσε ένα ακόμη τρίποντο. Σε ρηχά νερά κινήθηκαν οι Indians σκοράροντας μόλις 8 πόντους και βλέποντας τη διαφορά να ξεφεύγει. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 46-32.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Gladiators, παίζοντας χωρίς κανένα άγχος πλέον, έβλεπαν βαρέλι το αντίπαλο καλάθι. Βαταλίδης (9π.) και Τσακίρης 8π.), Αναστασόπουλςο (3π.) και Νάννος (3π.) βελτίωσαν ακόμη περισσότερο το περιφερειακό ποσοστό των Μονομάχων και έβαλαν το κερασάκι στην τούρτα. Οι Indians προσπάθησαν να βελτιώσουν την εικόνα τους επιθετικά με τους Δημητρίου (4π.) και Μπακάλη (4π.), όμως γνώρισαν βαριά ήττα.

Στο τέλος του αγώνα, οι Gladiators είχαν 14/37 δίποντα, 11/35 τρίποντα και 11/18 βολές. Μάζεψαν 47 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, ενώ είχε 8 λάθη και 2 μπλοκ.

Στον αντίποδα οι Indians, 15/41 δίποντα, 2/15 τρίποντα και 8/21 βολές. Μάζεψαν 34 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, ενώ είχε 11 λάθη και 1 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Βασίλης Τσακίρης με 17 πόντους και double-double, έχοντας 3/6 δίποντα, 1/10 τρίποντα και 8/10 βολές. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε 1 λάθος και 1 μπλοκ σε 31 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Στέλιος Μπακάλης με 11 πόντους και double-double, έχοντας 5/5 δίποντα, 0/1 τρίποντο και 1/5 βολές. Μάζεψε 13 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, ενώ είχε 2 λάθη σε 33 λεπτά συμμετοχής.

Gladiators (Τσακίρης) : Αναστασόπουλος 11 (3), Βαταλίδης 11 (3), Μισιχρόνης 11 (1), Νάννος 4, Πρίτσος 8 (2), Ρούσσος 6, Σαρασουάτι, Τσακίρης 17 (1), Ψαράκης 4.

Indians (Μηνάς) : Βασιλάκος 2, Δημητρίου 12 (1), Ζήσης 6 (1), Κοσκίνας 2, Μαμάκος 5, Μητσάκος 6, Μπακάλης 11, Φαραός.

Τι μας άρεσε : Η ευστοχία των Μονομάχων πίσω από τα 6,75μ.