20/02/2020
Souvlakers 16 12 14 13 - 55 -
Paliagoura 16 10 24 8 - 58 -

Με buzzer beater τα Paliagoura!

Οι Souvlakers και τα Paliagoura έχουν βρεθεί αντιμέτωποι 4 φορές στο παρελθόν με 2 νίκες η κάθε ομάδα. Η τελευταία αναμέτρηση τους ήταν στον πρώτο γύρο της Winter Elite League 19/20, με τους φιλοξενούμενους τότε Souvlakers να επικρατούν 49-60. Τη Δευτέρα 17-2-2020, οι δύο ομάδες θα βρεθούν ξανά αντίπαλες, στα πλαίσια του δεύτερου γύρου της Winter Elite League 19/20 με τα Paliagoura να θέλουν διακαώς την νίκη και τη revanche, για να ξεφύγουν από τις 4 τελευταίες θέσεις που οδηγούν σε υποβιβασμό στη Master League.

Κατά την πρώτη περίοδο τα Paliagoura θα καταφέρουν να ξεφύγουν στο σκορ, μόλις 4 πόντους 02’10’’ πριν τη λήξη του δεκαλέπτου, μα οι Souvlakers θα ισοφαρίσουν, και η λήξη θα βρει τις 2 ομάδες ισόπαλες, 16-16. Το σκορ μπορούσε να ήταν πολύ μεγαλύτερο, καθώς οι παίκτες των δύο ομάδων, έχασαν αρκετές εξ’ επαφής προσπάθειες. Για τους Souvlakers ο Αγγελόπουλος θα κάνει ο καλύτερό του δεκάλεπτο με 2 τρίποντα και θα τον ακολουθήσει ο Barkshire Charles με 4 πόντους. Από τα Paliagoura, θα ξεχωρίσει ο Μούσουρας με 8 πόντους εκ των οποίων 2 τρίποντα.

Οι δύο ομάδες ήταν άστοχες στο δεύτερο μέρος, με κάκιστα σε αποτελεσματικότητα τα Paliagoura. Τα Paliagoura θα μείνουν με 2 πόντους μέχρι και 01’04’’ πριν τη λήξη του δεκαλέπτου, όταν και θα κάνουν ένα σερί 0-6 διασώζοντας την παραλίγο καταστροφική περίοδο. Οι Souvlakers θα επικρατήσουν στο επιμέρους σκορ δεκαλέπτου με 12-10 και το ημίχρονο θα λήξει 28-26. Για τους Souvlakers, θα ξεχωρίσουν επιθετικά με 4 πόντους έκαστος, ο Αγγελόπουλος και ο Barkshire Charles. Για τα Paliagoura ο πιο αποδοτικός ήταν ο Κοντορουχάς με 1 τρίποντο.

Στο τρίτο μέρος, θα έχουν καλύτερη εκκίνηση τα Paliagoura, καθώς ξεκίνησαν με ένα θετικό σερί 0-9, και στη συνέχεια του δεκαλέπτου, έχοντας πολλές λύσεις από τα 6.75, σε αντίθεση με τους Souvlakers που είχαν πάρα πολλά άστοχα τρίποντα, θα επικρατήσουν στη λήξη 14-24, χτίζοντας μια διαφορά 8 πόντων (42-50). Ο Barkshire Charles θα κάνει πολύ καλό δεκάλεπτο με 9 πόντους, ενώ από τα Paliagoura, θα πετύχει 2 τρίποντα ο Κασκάνης και από 1 οι Δασκαλόπουλος και Κοντορουχάς, με 5 και 3 πόντους αντίστοιχα, ενώ ο Μούσουρας θα πετύχει άλλους 4.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες θα χάσουν από έναν παίκτη με 5 φάουλ. Οι Souvlakers θα πιέσουν από την αρχή του δεκαλέπτου για να εξαλείψουν το εις βάρος τους -8 και θα οδηγήσουν για δεύτερη φορά τα Paliagoura σε επιθετική αφλογιστία. Μόλις 22’’ πριν τη λήξη του αγώνα οι Souvlakers θα καταφέρουν να ισοφαρίσουν 55-55, αλλά τα Paliagoura, με τρίποντο buzzer beater, από τον Μούσουρα, θα πάρουν τη νίκη 55-58. Ο Γεωργίου που ήταν σημαντικά άστοχος στα τρία πρώτα δεκάλεπτα, για τους Souvlakers , θα σκοράρει 6 πόντους στην κρίσιμη τέταρτη περίοδο, ενώ θα πετύχει και 1 τρίποντο ο Αγγελόπουλος. Πέραν του νικητήριου τρίποντου του Μούσουρα, ο Τζανάκης θα σκοράρει 4 πόντους για τα Paliagoura.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 8/15 βολές, 19/40 δίποντα και 3/24 τρίποντα. Πήραν 33 rebounds (9 επιθετικά), έδωσαν 8 assists, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 6 κοψίματα. Οι φιλοξενούμενοι είχαν αντίστοιχα 8/13 βολές, 13/38 δίποντα και 8/32 τρίποντα. Πήραν 49 rebounds (20 επιθετικά), έδωσαν 10 assists, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 15 λάθη και είχαν 1 block.

MVP του αγώνα ήταν ο Μούσουρας (Paliagoura) που πέτυχε 15 πόντους έχοντας 2/2 βολές, 2/4 δίποντα και 3/4 τρίποντα. Πήρε 8 ριμπάουντ (2 επιθετικά), μοίρασε 1 assist, έκλεψε 1 φορά την κατοχή της μπάλας και είχε τελικό efficiency 20 (Λάθη:2).

Πολυτιμότερος για τους ηττημένους ήταν ο Γεωργίου (Souvlakers) που πέτυχε 10 πόντους έχοντας 5/12 δίποντα. Πέτυχε double-double καθώς πήρε 15 ριμπάουντ (5 επιθετικά), μοίρασε 2 assists, είχε 6 κοψίματα με τελικό efficiency 23 (Λάθη:3).

Souvlakers (Ποντίκης): Αγγελόπουλος 13(3), Γεωργίου 10, Σαρρής 6, Τζαβάρας 4, Barkshire Charles 17, Barkshire Henry 5.

Paliagoura (Κοντορουχάς): Βελέντζας 6, Δασκαλόπουλος 8 (reb. O-D/6-6), Κασκάνης 12 (double-double / reb. O-D/2-9), Κοντορουχάς 6(2), Μούσουρας 15(3), Τζανάκης 9, Τομαράς 2.

Τι μας άρεσε: Ήταν δυνατό ματς και ισορροπημένο και είχε εντυπωσιακό finale.

Τι δεν μας άρεσε: Οι δύο ομάδες κατέβηκαν με λειψά roster, και ο ελαφρύς τραυματισμός του Barkshire Charles που τον έβγαλε εκτός για κάποια λεπτά, τη στιγμή που χρειαζόταν περισσότερο.