04/12/2021
Athens Touvlakers 14 22 20 16 - 72 -
Φιορετσίνα 21 10 24 16 - 71 -

Με buzzer beater του Κελαδίτη οι Touvlakers!

Το βράδυ της Πέμπτης στα Άνω Λιόσια, σε ένα εξαιρετικό ματς με απίθανο φινάλε, οι Athens Touvlakers με buzzer bitter του Παναγιώτη Κελαδίτη Σρο τελευταίο δευτερόλεπτο , επικράτησαν 72 – 71 της Φιορετσίνα.

Εξαιρετικός ο ρυθμός του πρώτου δεκαλέπτου με την Φιορετσίνα να ξεφεύγει με 14 – 21. Ο Μακρίδης ήταν πρωταγωνιστής με 11 πόντους με τον Μαλακό να ακολουθεί με 5, ενώ για τους γηπεδούχους ο Κελαδίτης είχε 4 πόντους και ο Μαρίνος ένα τρίποντο.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Touvlakers εμφανίστηκαν εξαιρετικοί και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ρίζα που πέτυχε 14 πόντους, ξέφυγαν στο ημίχρονο με 36 – 31. Για την Φιορετσίνα , ο Μαλακός έβαλε 4 πόντους και ακολούθησαν Μακρίδης και Ξυλογιαννόπουλος που πέτυχαν από 3.

Δυνατό ξεκίνημα στην τρίτη περίοδο έκαναν οι γηπεδούχοι και με τρίποντα από Μαρίνο, Λειβαδά και 4 του Κελαδίτη ξέφυγαν 46 – 38 απέναντι στην Φιορετσίνα που σκόραρε με τρίποντο του Ξυλογιαννόπουλου και καλάθια από Μπαλαφούτη και Στασινόπουλο. Πάνω κάτω πήγαινε η μπάλα και στην συνέχεια με την Φιορετσίνα να είναι ελαφρώς καλύτερη. Ο Ξυλογιαννόπουλος τραβούσε το κουπί στην επίθεση με 10 πόντους , βάζοντας προσωρινά μπροστά την ομάδα του, αλλά οι Touvlakers με τον Μαρίνο να έχει 6 , κρατούσαν το προβάδισμα με 56 – 55.

Ο Καρμοίρης πέτυχε τα δύο πρώτα καλάθια των γηπεδούχων στην τέταρτη περίοδο για να έρθουν Ξυλογιαννόπουλος με νέο τρίποντο, Μακρίδης και Στασινόπουλος να γράψουν το 60 – 62.Στην συνέχεια η Φιορετσίνα έπαιρνε προβάδισμα με 4 του Μαλακού και τρίποντο του Ξυλογιαννόπουλου για να έρθουν οι γηπεδούχοι με πλουραλισμό στην επίθεση και πέντε διαφορετικούς παίκτες να σκοράρουν, να περασουν μπροστά 70-69, ένα λεπτό πριν το τέλος. Ο Μαλακός με εξαιρετική ενέργεια στα 8 δευτερόλεπτα έδωσε προβάδισμα στην Φιορετσίνα αλλά οι Touvlakers δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη!!Ο Παναγιώτης Κελαδίτης πήρε το ριμπάουντ μετά από άστοχο τρίποντο και με καλάθι σε νεκρό χρόνο έδωσε τεράστια νίκη στην ομάδα του!!

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Μιχάλης Κοσκέρας με 10 πόντους, 15 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Νίκος Μαλακός με 19 πόντους, 11 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Οι Touvlakers είχαν 18 / 41 δίποντα, 6 / 27 τρίποντα, 18 / 24 βολές, κατέβασαν 48 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 12 λάθη. Η Φιορετσίνα είχε 23 / 60 δίποντα, 7 / 30 τρίποντα, 4 / 8 βολές, κατέβασε 54 ριμπάουντ, μοίρασε 15 ασίστ, έκλεψε 11 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 7 λάθη.

Athens Touvlakers (Λειβαδάς): Ρίζας 15(8ρ.), Λειβαδάς 5(6ρ.), Κελαδίτης 19(6ρ.), Παισόπουλος , Μαρίνος 12, Κοσκέρας 10(15ρ.), Καρμοίρης 11(10ρ.).

Φιορετσίνα (Ξυλογιαννόπουλος ): Ξυλογιαννόπουλος 24(6ρ.), Μακρίδης 16(11ρ.), Μπαλαφούτης 5(6ρ.), Στασινόπουλος 4(12ρ.),Μαλακός 19(11ρ.), Γκιβίσης 3(8ρ.).

Τι μας άρεσε: Το συγκλονιστικό φινάλε του αγώνα.