03/03/2024
New York Fix 12 17 13 10 - 52 -
Buzzer Eaters 8 9 11 18 - 46 -

Με clutch Καλπακίδη το ροζ οι Fix!

Καλύτεροι στο ξεκίνημα οι Fix, έβγαλαν ενέργεια και βρήκαν καλάθια στον αιφνιδιασμό. Από μακριά συνδέθηκαν Κολέτσος και Κουτούζος, δίνοντας ένα μικρό προβάδισμα στην ομάδα τους. Για τους Buzzer Eaters μόνος του επιθετικά ήταν ο Ρίζος, ο οποίος σημείωσε και τους 8 πόντους των φιλοξενούμενων, με το σκορ στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου να βρίσκεται στο 12-8.

Δεύτερο δεκάλεπτο με τους γηπεδούχους να ανεβάζουν ρυθμό και με τον Αγρέβη να κυριαρχεί κάτω από το καλάθι οι Fix έστειλαν τη διαφορά πάνω από τους 10. Λίγα πραγματικά επιθετικά για τους φιλοξενούμενους με τον Ρίζο και πάλι να σημειώνει 4 πόντους και να κρατάει στο παιχνίδι την ομάδα. Σκορ ημιχρόνου στο 29-17.

Στην επανάληψη οι δύο ομάδες μπήκαν κάπως νωθρά στο παρκέ, με αποτέλεσμα να είναι ιδιαίτερα άστοχες από μακριά. Η ομάδα του Καλπακίδη έλεγχε το παιχνίδι και διατηρώντας τη διαφορά πάνω από τους δέκα ήταν το φαβορί για την επικράτηση.

Αναγεννημένοι από τις στάχτες τους οι Buzzer Eaters, έκαναν τρομερή επιστροφή από το -14 στο τέταρτο δεκάλεπτο, καταφέρνοντας να μειώσουν στους δύο, 1 λεπτό πριν τη λήξη του αγώνα, με τον απίστευτο Ρίζο να συνεχίζει από εκεί που σταμάτησε.Ωστόσο, ένα τρίποντο μαχαιριά από τον Καλπακίδη δευτερόλεπτα πριν τη λήξη, έκοψε τα πόδια των φιλοξενούμενων, με τους γηπεδούχους να είναι αυτοί που χαμογέλασαν στο τέλος, αφού επικράτησαν με 52-46.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Αγρέβης με 12 πόντους, 17 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Βουνισέας με 3 πόντους, 21 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

New York Fix (Καλπακίδης): Αγρέβης 12, Ζορμπάς, Καλπακίδης 6, Καρακούσης 6, Κολέτσος 6, Κουτούζος 8, Πλατανίτης 4, Χατζής 3, Ψαριανός 7

Buzzer Eaters (Αρβανίτης): Αρβανίτης 4, Βουνισέας 3, Δεδεμάδης 5, Κολοβός 3, Παυλόπουλος 7, Ρίζος 24, Μπαλτάς

Τι μας άρεσε: Το κλατς τρίποντο του Καλπακίδη!