15/10/2021
Think Digital - - - - - 45 -
Τα Βουνά - - - - - 53 -

Με Coach L δεν έχασε ποτέ κανένας

Στα πλαίσια της β’ αγωνιστικής στον θεσμό του κυπέλλου, η Think Digital Group αναμετρήθηκε με του Ι5. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι σχεδόν καθ’ όλη την διάρκεια του αγώνα καθώς οι 2 ομάδες έπαιζαν στον ίδιο ρυθμό. Παρόλα αυτά, οι Ι5 ακολούθησαν πιστά τις οδηγίες του προπονητή τους και κατάφεραν να ξεφύγουν από το γήπεδο με το πολύ σημαντικό διπλό, νικώντας με σκορ 45-53 την αξιόμαχη αλλά ελλιπέστατη TDG!

Μια διαφορά 5 πόντων δημιούργησαν οι Ι5 στο 1ο δεκάλεπτο. Έχοντας οδηγό επιθετικά τον Παπανικολάου με 5 πόντους και αμυντικά τον Pistol John aka Προκοπίου, οι «γιωτάδες» επέβαλαν τον ρυθμό τους. 4 πόντους πέτυχε ο Αλεξανδρόπουλος και 1 τρίποντο ο Γεωργακόπουλος για την TDG και το τελικό 9-14.

Στο +8 έφτασαν οι Ι5 στην 2η περίοδο. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να ακολουθούν πιστά το πλάνο του coach L. κάτι που σίγουρα είχε αποτέλεσμα. Από 3 πόντους είχαν Παπανικολάου, Προκοπίου και Λευθεριώτης. 3 καλάθια έβαλε ο Γεωργακόπουλος ενώ με 4 πόντους ακολούθησε ο Αλεξανδρόπουλος. 22-30 έγραφε το scoreboard στο τέλος του α’ ημιχρόνου.

Στον ίδιο ρυθμό συνεχίστηκε το 3ο δεκάλεπτο. Οι Ι5 έδειχναν να ελέγχουν το τέμπο του αγώνα και η διαφορά σκαρφάλωσε στους 13 πόντους. Μπροστάρηδες σε αυτήν την προσπάθεια ήταν όλοι οι Ι5 καθώς 6 διαφορετικοί παίχτες σκοράραν στο δεκάλεπτο. Στο δίδυμο Αλεξανδρόπουλος-Γεωγακόπουλος βασίστηκε η TDG αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό. 10-15 ήταν το επιμέρους σκορ.

Η ομάδα του Καπερώνη και του Σταγκίδη πάλεψε με νύχια και με δόντια στην 4η και τελευταία περίοδο. Γύρισαν από το -13 και έφτασαν μία ανάσα από το να περάσουν μπροστά. 9 πόντους είχε ο Γεωργακόπουλος. Δυστυχώς όμως για τους γηπεδούχους, ο Παπανικολάου δεν είχε όρεξη για παιχνίδια και με 3 καλάθια οδήγησε την ομάδα του στο ροζ φύλλο αγώνα με σκορ 45-53!

Mvp του αγώνα ήταν ο Διονύσης Λιόλιος aka το ασανσέρ με 4 πόντους, 8 ριμπάουντ (2-6), 4 ασίστ, 6 κλεψίματα και 1 μπλοκ σε 30:45 λεπτά αγώνα. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Νίκος Γεωργακόπουλος με 22 πόντους, 13 ριμπάουντ (3-10), 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 λάθος σε 39:06 λεπτά συμμετοχής.

Σαν σύνολο, η TDG είχε 18/41 δίποντα (43,9%), 3/23 τρίποντα (13%), 0/8 βολές (0%), 44 ριμπάουντ (10-34), 10 ασίστ, 4 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 16 λάθη. Οι Ι5 είχαν 15/42 δίποντα (35,7%), 5/23 τρίποντα (21,7%), 8/12 βολές (66,7%), 45 ριμπάουντ (10-35), 12 ασίστ, 14 κλεψίματα, 4 κοψίματα και 10 λάθη.

Think Digital Group(Καπερώνης): Καραμπάλης, Μαρίνης, Κανούτος, Καπερώνης 3, Σταγκίδης 6, Αλεξανδρόπουλος 14 (18 ριμπ), Γεωργακόπουλος 22 (13 ριμπ).

Ι5(Λίολιος Π.): Λίολιος Ν.4, Σιτίστας 5, Τούρκας 2, Μαραθιάς 9, Δόγκαλης 2, Προκοπίου 3, Αναστασόπουλος 2, Παπανικολάου 17 (10 ριμπ), Λευθεριώτης 3, Αγγιούς 2, Λιόλιος Δ. 4 (8 ριμπ, 6 κλεψίματα).

Τι μας άρεσε: Η ικανότητα του Διονύση Λιόλιου να αλλάξει την ροή του αγώνα δίχως να χρειαστεί να σκοράρει!