09/03/2024
The Roots 15 9 4 12 - 40 -
Rakuzan 7 14 14 14 - 49 -

Με comeback η Rakuzan!

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν ιδανικά το παιχνίδι, βρίσκοντας λύσεις κοντά στο καλάθι με τους Λαγονικάκο και Ζαμπάρα. Εξαιρετικοί και στην άμυνα περιόρισαν τους αντιπάλους αφήνοντας τους να σκοράρουν μόνο 7 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο με το σκορ στο 15-7. Μόνος τους επιθετικά ο Αμανατίδης για την Rakuzan με 5 πόντους.

Δεύτερο δεκάλεπτο με τους φιλοξενούμενους να μπαίνουν σαφώς βελτιωμένοι στο παρκέ και να βρίσκουν ωραία καλάθια μέσα από συνεργασίες. Για τους Roots συνδέθηκε δύο φορές έξω από την γραμμή των 6.75 ο Σοκολάκης κρατώντας την ομάδα του σε θέση οδηγού στο τέλος του ημιχρόνου με το σκορ στο 24-21.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι μπήκαν αποφασισμένοι να γυρίσουν το παιχνίδι. Άμυνα από γρανίτη η Rakuzan στο τρίτο δεκάλεπτο περιόρισε υποδειγματικά τους γηπεδούχους, οι οποίοι σκόραραν μόνο 4 πόντους. Στο επιθετικό κομμάτι βγήκαν μπροστά οι Αμανατίδης και Λογοθέτης με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν κεφάλι στο σκορ με 28-35.

Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού οι γηπεδούχοι έκανα αξιότιμη προσπάθεια να επιστρέψουν στο παιχνίδι με τα σπουδαία καλάθια του Ζαμπάρα. To καθοριστικό τρίτο δεκάλεπτο έδωσε το μομέντουμ στους φιλοξενούμενους για την συνέχεια και έτσι η Rakuzan παραμένοντας ψύχραιμη κατάφερε να πάρει σπουδαίο διπλό με 40-49.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Μπολώτας με 9 πόντους και 12 ριμπάουντ. Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Ζαμπάρας με 9 πόντους και 5 ριμπάουντ.

The Roots (Σοκολάκης): Ανδραβίζος 4, Γουρνέλος 5, Γούλας 4, Ζαμπάρας 9, Κατσουράνης 2, Λαγωνικάκος 6, Λουλουργάς 2, Σοκολάκης 8

Rakuzan (Αμανατίδης): Αμανατίδης 22, Λογοθέτης 8, Μπολώτας 9, Παυλίδης, Παυλίδης 4, Χάιδος 6

Τι μας άρεσε: Η επιστροφή των φιλοξενούμενων!