01/03/2022
ReTirees 7 21 19 19 - 66 -
Hall of Fame 21 10 15 16 - 62 -

Με copy paste οι Retirees!

Για την 19η αγωνιστική του μαραθωνίου της Elite League στο Ανδρέας Παπανδρέου οι ReTirees (9-7) υποδέχτηκαν τη Hall of Fame (4-13), και ανατρέποντας διαφορά 16 πόντων , μετά το πρώτο δεκάλεπτο κατόρθωσαν να πάρουν το δίποντο στο τέλος με παρόμοιο τρόπο και σκορ όπως στον πρώτο γύρο !

Ο αγώνας άρχισε με τους φιλοξενούμενους να δείχνουν ασταμάτητοι με τον Σαραντόπουλο (10) να κάνει όργια παρέα με τους Κριθαρούλα (5), Μαυρίδη & Σοφούλη (από 3) επιβάλλοντας πλήρως το τέμπο τους καθώς από τους αντιπάλους τους μόνο ο Αθηναίος (4) απειλούσε περιστασιακά με αποτέλεσμα το triple score (7-21) για την πρώτη περίοδο.

Η απόσταση διευρύνθηκε ως το +16 και κάπου εκεί οι φωνές του Κουσούλη από τον πάγκο έπιασαν τόπο. Οι γηπεδούχοι ταυτόχρονα πίεσαν ασφυκτικά και με επιμέρους 20-4 με τους Χαριτόπουλο (7) & Τσιρίδη (6) πρωταγωνιστές ισοφάρισαν, αλλά τα τρίποντα των Μαυρίδη, Αγγελόπουλου & Σοφούλη κράτησαν τη Hall of Fame, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με τον δείκτη του σκορ στο 28-31.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στην επανάληψη που ήταν γεμάτη ανατροπές ! Οι φιλοξενούμενοι αφού έμειναν πίσω στο σκορ με 37-31 αντέδρασαν  με τους Σοφούλη (5) & Αγγελόπουλο (4) και με επιμέρους 2-15 προσπέρασαν στο +7. Ο απίθανος όμως Τσιρίδης (10) είπε την τελευταία λέξη καθώς με σερί 8-0 και buzzer beater λει απ έβαλε μπροστά τους “Συνταξιούχους” με την ελάχιστη δυνατή τιμή (47-46) στο τριαντάλεπτο.

Στην τελική ευθεία η εξέλιξη ήταν συγκλονιστική με τις ομάδες να συμβαδίζουν ! Ιατρού (6) και Σαραντόπουλος (5) από τη μία ενώ στην αντίπερα όχθη Τσιλάβης (5) και ο καθοριστικός στο τέλος Αθηναίος (7π με 5/5 βολές) συνέθεσαν το σκηνικό ισορροπίας, με τον Τσιρίδη να σκοράρει λίγο πριν το τέλος, γράφοντας το τελικό 66-62 !

Τα ομαδικά στατιστικά αναπαράγουν την εικόνα ντέρμπι. Οι νικητές εκτέλεσαν καλύτερα (36-34% εντός πεδιάς,75-47% βολές) πλην του μακρινού σουτ (13-37%). Μοιράστηκαν τη δημιουργία (από 11 ασιστ),μάζεψαν τα ίδια ριμπάουντ (από 40), έκλεψαν παραπάνω μπάλες (12-8), είχαν περισσότερα κοψίματα (5-2) υποπίπτοντας σε λιγότερα λάθη (9-14).

Mvp του αγώνα αναδείχθηκε ο αλάνθαστος Σπύρος Τσιρίδης (14π,6ρ,1ασ,2κλ). Καλύτερος των αντιπάλων τους ήταν ο Άνδρέας Σαραντόπουλος (19π,8ρ,1ασ,2κλ,1κοψ & 1 λάθος).

ReTirees (Κουσούλης): Σαρρής 6(1τρ,2κοψ), Tσιρίδης 14, Τσιλάβης 5(1τρ,13ρ,4ασ,1κοψ), Αθηναίος 14(11ρ), Τσαντζαλής 4(1κοψ, Σκοπελίτης 4,Χαριτόπουλος 13(1τρ,3κλ,1κοψ), Γιαμαίος 6.

Hall of Fame (Αγγελόπουλος) : Aγγελόπουλος 7(1τρ,9ρ,1κοψ), Ιατρού 7(10ρ), Κοντογιάννης, Κριθαρούλας 9(1), Μαυρίδης 9(3τρ,3ασ), Σαραντόπουλος 19, Σοφούλης 11(2).

Τι μας άρεσε : Αναμέτρηση με πολλές διακυμάνσεις με τις ομάδες να διεκδικούν τη νίκη ως το τέλος !

Τι δεν μας άρεσε : Τα 3/23 τρίποντα των νικητών και οι 9/19 βολές των ηττημένων.