27/10/2022
Space Hellas 15 12 22 14 - 63 -
Tebelwolves 17 7 4 14 - 42 -

Με δεκάλεπτο "φωτιά" η Space Hellas!

Αν και για ένα ημίχρονο τα βρήκε σκούρα απέναντι στους Tebelwolves, η Space Hellas με όπλο το εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο, έφτασε εν τέλει εύκολα στη νίκη με 63-42 και έκανε το 2/2 στον τέταρτο όμιλο της Master League, αφήνοντας παράλληλα τον αντίπαλο χωρίς νίκη!

Ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα της συνάντησης, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ και τους Tebelwolves να προηγούνται με 15-17, χάρη σε 7 πόντους του Ζάτα, 5 του Καραγρηγορίου και τρίποντο του Κυριακίδη. Ο Βεργόγιαννης με 6 πόντους και ο Μπαμπάκος με 5 τραβούσαν το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στην δεύτερη περίοδο η Space Hellas έσφιξε την άμυνά της και με ακόμη 8 πόντους του Βεργόγιαννη, πήγε στα αποδυτήρια ούσα σε θέση οδηγού με 27-24. Λίγα πράγματα επιθετικά για τους φιλοξενούμενους σε εκείνο το σημείο, με τους Περούλη και Τζερεμέ να βάζουν από ένα τριποντάκι έκαστος.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι ανέβασαν αισθητά την απόδοσή τους και με 8 πόντους του Μπαμπάκου, 7 του Παπαδόπουλου, 4 του Βεργόγιαννη και τρίποντο του Μπαζώρα, έχτισαν διψήφια διαφορά ασφαλείας 21 πόντων, 49-28. Μοναδικός διασωθέντας των Tebelwolves στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ζάτας με 2 πόντους. Σκορ τρίτης περιόδου 49-28!

Με την διαφορά στους 21 πόντους, 49-28, δύσκολα θα άλλαζε κάτι στο Περιστέρι και έτσι η Space Hellas έφτασε στην άνετη επικράτηση με 63-42, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Βεργόγιαννη, Παπαδόπουλου και Ελευθερίου. Για τους "Λύκους" στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Καραγρηγορίου (12π) και Ζάτας.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 3/6 βολές, 24/58 δίποντα και 4/19 τρίποντα. Πήραν 51 ριμπάουντ, έδωσαν 24 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 8 λάθη και είχαν 4 κοψίματα. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 7/11 βολές, 7/41 δίποντα και 7 /25 τρίποντα. Μάζεψαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 2 τάπες.

Betsson mvp της Space Hellas ο Μπαμπάκος με 15 πόντους (double-double), έχοντας 1/2 βολές και 7/14 δίποντα. Μάζεψε 14 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, έκανε 2 λάθη και είχε 1 τάπα. Πολυτιμότερος των Tebelwolves ο Καραγρηγορίου με 20 πόντους, έχοντας 2/4 βολές, 3/7 δίποντα και 4/12 τρίποντα. Πήρε 2 ριμπάουντ, έδωσε 4 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 1 λαθάκι.

Space Hellas (Βεργόγιαννης): Ελευθερίου 2, Βεργόγιαννης 24, Ηλιόπουλος Γ., Κασνέσης, Μπαζώρας 5 (1), Παπαδόπουλος 17 (3), Μπαμπάκος 15

Tebelwolves (Καραγρηγορίου): Καρπούζος, Γεράνιος, Ζάτας 11 (1), Καραγρηγορίου 20 (4), Κυριακίδης 4 (1), Περούλης, Τζερεμές 5 (1), Ηλιόπουλος Λ. 2

Τι μας άρεσε: Το τρομερό τρίτο δεκάλεπτο της Space Hellas!