18/07/2020
Δαλάι Κλάμα 23 19 19 18 - 79 -
Lobsters BC 10 23 20 14 - 67 -

Με 15 βόμβες +12 οι Δαλάι Κλάμα!

Αποφασιστικό βήμα για την πρόκριση στους 8 των αγώνων μπαράζ της D2-League έκαναν το βράδυ της Παρασκευής στον Κολωνό οι Δαλάι Κλάμα, καθώς στο πρώτο παιχνίδι της σειράς επικράτησαν των Lobsters με 79-67, εκτελώντας 15 φορές έξω από την γραμμή των 6,75μ!

Με την περιφέρειά τους να πετάει φωτιές και τους Ντεμελή (8π), Τσιάρα (6π) και Κρινή (5π) να δίνουν τις λύσεις στην επίθεση, οι Δαλάι Κλάμα πήραν από νωρίς διψήφια διαφορά 13 πόντων, 23-10. Ο Σαλονικίδης με 6 πόντους τραβούσε το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά, ενώ από 2 πόντους πρόσθεσαν οι Μπενιουδάκης και Τρικαλιώτης.

Ασταμάτητοι έδειχναν οι πράσινοι και στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου, εκεί όπου με 9 πόντους του Χατζάκη και τρίποντα του Κλούτσου έφτασαν στο +18, 31-13. Στο υπόλοιπο του πρώτου μέρους οι Lobsters αντέδρασαν και με 8 νέους πόντους του Σαλονικίδη, 6 του Τρέντσιου και 5 του Τρικαλιώτη, μείωσαν στους 9, 42-33!

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η ομάδα του Ραχμάν, αν και βρέθηκε στο -17, 50-33, κατάφερε να πλησιάσει στο καλάθι, 53-51, μετά από 10 πόντους του Τρέντσιου, 5 του Σαλονικίδη και τρίποντο του Ντεμελή. Τελικά το τρίτο δεκάλεπτο βρήκε τους Δαλάι Κλάμα στο +8, 61-53, με τον Κρινή να παίρνει μπρος και να πετυχαίνει 11 πόντους! Σκορ τρίτης περιόδου 61-53!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το συγκρότημα του Μπουρελάκου διατήρησε εύκολα το τιμόνι στα χέρια του και με δράστες στην επίθεση τους Τσιάρα (6π), Ντεμελή (5π), Κρινή (4π) και Κλούτσο (3π), έφτασε στη νίκη με 79-67. Τους Lobsters κράτησαν ζωντανούς εν όψει του επαναληπτικού οι Τρικαλιώτης (4π), Σαλονικίδης (4π), Μπενιουδάκης (3π) και Τρέντσιος (3π).

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 12/17 βολές, 13/42 δίποντα και 15/41 τρίποντα. Πήραν 51 ριμπάουντ, έδωσαν 16 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές και έκαναν 7 λάθη. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 21/28 βολές, 11/34 δίποντα και 8/37 τρίποντα. Μάζεψαν 51 ριμπάουντ, μοίρασαν 5 ασίστ, έκλεψαν  2 φορές, έκαναν 9 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Κορυφαίος των Δαλάι Κλάμα ο Κρινής με 20 πόντους (double-double), έχοντας 6/6 βολές, 1/8 δίποντα και 4/7 τρίποντα. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 1 λαθάκι. Πολυτιμότερος των Lobsters ο Τρέντσιος με 19 πόντους (double-double), έχοντας 5/8 βολές, 4/9 δίποντα και 2/3 τρίποντα. Πήρε 18 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά και υπέπεσε σε 4 λάθη.

Δαλάι Κλάμα (Μπουρελάκος): Τσιάρας 16 (3), Μπαλατσός 3, Κρινής 20 (4), Κλούτσος 11 (3), Ντεμελής 18 (4), Μπέης 2, Γκανασούλης, Χατζάκης 9 (1)

Lobsters (Ραχμάν): Σαλονικίδης 23 (4), Μπενιουδάκης 9, Τρέντσιος 19 (2), Μπάρλας 2, Τρικαλιώτης 14 (2), Ραχμάν

Τι μας άρεσε: Η βροχή τριπόντων από τους Δαλάι Κλάμα!