20/07/2020
Lobsters BC 14 16 15 23 - 68 -
Δαλάι Κλάμα 8 24 15 15 - 62 -

Με διαχείριση πέρασαν οι Δαλάι Κλάμα!

Στην τελευταία φάση των μπαράζ ανόδου της D2-League προκρίθηκαν οι Δαλάι Κλάμα, καθώς υπερασπίστηκαν το +12 του πρώτου αγώνα και παρά την ήττα από τους Lobsters με 68-62, θα διεκδικήσουν την άνοδο κόντρα στον Αρισταίο!

Δυνατό ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Lobsters στο ματς, καθώς με τρίποντα των Μπάρλα – Τρικαλιώτη και βοήθειες των Σαλονικίδη, Χατζίδη και Μπενιουδάκη, προηγήθηκαν με 12-3, 3:30 για την λήξη της πρώτης περιόδου. Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν στους 6, 14-8, με τον Ντεμελή να εκτελεί δύο φορές έξω από την γραμμή των 6,75μ, ενώ δύο βολές είχε ο Σταματόπουλος.

Στην δεύτερη περίοδο οι Δαλάι Κλάμα επέβαλαν τον δικό τους ρυθμό και με δράστες στην επίθεση τους Χατζάκη (5π), Ντεμελή (5π), Μπέη (4π), Τσιάρα (4π) και Κρινή (3π), πήγαν στα αποδυτήρια όντας σε θέση οδηγού με 30-32. Ο Τρέντσιος με 8 πόντους και ο Σαλονικίδης με 4 έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Με 4 πόντους του Σαλονικίδη και έμμεσο τρίποντο του Μπενιουδάκη, οι Αστακοί προηγούνταν με 43-37, 3:00 για το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Ωστόσο, η ομάδα του Μπουρελάκου απάντησε για ακόμη μια φορά και με 7 νέους πόντους του ασταμάτητου Ντεμελή και τριποντάκι του Γκανασούλη, διατήρησε το +2, 45-47!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Lobsters έκαναν μια τελευταία προσπάθεια για την ανατροπή, φτάνοντας στο +10, 68-58, έπειτα από 8 πόντους του Σαλονικίδη, 6 του Τρέντσιου, 5 του Χατζίδη και τρίποντο του Τρικαλιώτη. Τελικά οι Δαλάι Κλάμα φάνηκαν ψύχραιμοι στο φινάλε του αγώνα και με τους Τσιάρα – Μπέη να φωνάζουν παρών με 7 και 5 πόντους, αντίστοιχα, γνώρισαν την πιο γλυκιά τους ήττα με 68-62!

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 13/16 βολές, 17/31 δίποντα και 7/33 τρίποντα. Πήραν 47 ριμπάουντ, έδωσαν 8 ασίστ, έκλεψαν 2 φορές και έκαναν 13 λάθη. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 10/19 βολές, 14/43 δίποντα και 8/25 τρίποντα. Μάζεψαν 38 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές, ενώ έκαναν 7 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Πολυτιμότερος των Lobsters ο Τρέντσιος με 18 πόντους, έχοντας 6/7 βολές, 6/8 δίποντα και 0/1 τρίποντο, ενώ μάζεψε 9 ριμπάουντ και υπέπεσε σε 4 λάθη. Κορυφαίος των Δαλάι Κλάμα ο Ντεμελής με 21 πόντους, έχοντας 1/2 βολές, 4/12 δίποντα και 4/7 τρίποντα. Πήρε 6 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και ήταν αλάνθαστος.

Lobsters (Ραχμάν): Σαλονικίδης 18 (3), Χατζίδης 9 (1), Μπενιουδάκης 6, Τρέντσιος 18, Μπάρλας 5 (1), Τρικαλιώτης 10 (2), Ραχμάν 2

Δαλάι Κλάμα (Μπουρελάκος): Ντεμελής 21 (4), Τσιάρας 11, Μπαλατσός 4, Σταματόπουλος 2, Γκανασούλης 3 (1), Μπέης 12 (1), Κρινής 4 (1), Χατζάκης 5 (1)

Τι μας άρεσε: Η μεγάλη προσπάθεια των Lobsters για τη μεγάλη ανατροπή, όπως και η αντίδραση των Δαλάι Κλάμα όταν ο αντίπαλος ξέφευγε στο σκορ!