10/12/2022
Los Lampriniers 16 13 18 11 - 58 -
Lasson BC 13 15 15 12 - 55 -

Με δίδυμους Πύργους οι Los Labriniers!

Το βραδάκι του Σαββάτου 10 Δεκεμβρίου στο ASH, σε ένα παιχνίδι ντέρμπι από την αρχή μέχρι το τέλος με μεγάλη ένταση και δυνατές μονομαχίες, οι Los Labriniers με τους πύργους τους (Αποστόλου-Ευγενεία) σε τρομερή κατάσταση, έφτασαν σε μία σπουδαία βαθμολογική και ψυχολογική νίκη με 58-55, απέναντι στην Lasson.

Οι Labriniers μπήκαν αποφασισμένοι στο παιχνίδι και με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Αποστόλου με 9 πόντους ξέφυγαν στο σκορ, αλλά η Αρκούδα στην συνέχεια, ροκάνισε την διαφορά και με το δίδυμο Καραμπά και Νικιταΐδη με 6 και 5 πόντους αντίστοιχα να οδηγούν την επίθεση, πλησίασαν στο 16 – 13.

Χέρι χέρι πήγαιναν οι δυο ομάδες στην δεύτερη περίοδο, με τον Ευγενεία να είναι ο κορυφαίος για τους γηπεδούχους με 9 πόντους και τον Γκαραγκάνη να ακολουθεί με 4, η Lasson είχε απάντηση κυρίως με Κοντονάτσιο-Τσουπαρόπουλο οι οποίοι έβαλαν από 5 πόντους,με αποτέλεσμα να φτάσουμε στο 29-28,σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Στο ίδιο έργο θεατές ήμασταν και στην τρίτη περίοδο,με τις ομάδες να πηγαίνουν κυρίως σε ατομικές προσπάθειες και τους γηπεδούχους να συνεχίζουν να προηγούνται με 47 – 43. Κοντονάτσιος και Καραμπάς ήταν τα πρώτα βιολιά για τους φιλοξενούμενους με 5 και 4 πόντους αντίστοιχα, με Τσουπαρόπουλο-Κρητικό να βάζουν από ένα τρίποντο, ενώ ο πρωταγωνιστής της επίθεσης των γηπεδούχων ήταν ο Αποστόλου με 9 πόντους και με τον Βαμβακά να ακολουθεί με 5, για το +4 των Labriniers .

Οι Labriniers μπήκαν με το μαχαίρι στα δόντια στην τέταρτη περίοδο και με τρίποντο του Αποστόλου και καλάθια από Βαμβακά – Γκαραγκάνη, έστειλαν την διαφορά σε διψήφιο αριθμό. Η Αρκούδα όμως δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και με έξι διαφορετικούς παίκτες να σκοράρουν και με τον Νικηταΐδη να βάζει ένα τρίποντο, πλησίασε 56-55. Μπαίνοντας στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης ,ο Ευγενείας με δίποντο έδωσε την χαριστική βολή, καθώς η Lasson δεν μπόρεσε να απαντήσει, με το τελικό 58 – 55 να δίνει τεράστια ανάσα στους Γαλατσιώτες!

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Λευτέρης Αποστόλου με 23 πόντους, 15 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Φώτης Καραμπάς με 11 πόντους, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 4 κλεψίματα.

Οι Labriniers είχαν 21 / 63 δίποντα, 3 / 10 τρίποντα, 7 / 17 βολές, κατέβασαν 50 ριμπάουντ, μοίρασαν 17 ασίστ , έκλεψαν 10 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 14 λάθη.

Η Lasson είχε 15 / 47 δίποντα, 6 / 23 τρίποντα, 7 / 17 βολες, κατέβασε 44 ριμπάουντ, μοίρασε 18 ασίστ, έκλεψε 9 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 15 λάθη.

Los Labriniers(Ρίζος):Αποστόλου 23(15ρ.), Βαμβακάς 7(9ρ.), Γκαραγκάνης 6, Γκόλιας 2, Γρύλλης 2(7ρ.), Ευγενείας 15(7ρ.), Ρίζος 3.

Lasson(Κρητικός): Καραμπάς 11(8ρ.), Κολλάρος, Κοντονάτσιος 12, Κρητικός 5, Μανίκας 5, Νικηταΐδης 8,Ντίσιος 2(7ρ.), Σκαρμέας 4(9ρ.), Τσουπαρόπουλος 8.

Τι μας άρεσε:Το πάθος των δύο ομάδων για την νίκη και η Front line των νικητών.