14/03/2022
Los Lampriniers 4 5 5 7 - 21 -
Greek Freaks 13 8 15 12 - 48 -

Με δίδυμους πύργους οι Greek Freaks !

Απόγευμα Σαββάτου στο Ολυμπιακό Γυμναστήριο των Άνω Λιοσίων οι Los Labriniers (6-6) υποδέχθηκαν τους Greek Freaks (7-5) στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής του όγδοου ομίλου της D2. Οι Greek Freaks ήταν ανώτεροι σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και επικράτησαν εύκολα με 21-48, φτάνοντας τις 8 νίκες και παραμένοντας σε τροχιά playoffs. Κακή μέρα επιθετικά για τους Los Lampriniers που αντιμετώπισαν αρκετά προβλήματα και δεν παρουσίασαν ιδιαίτερα ανταγωνιστικό πρόσωπο. Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Οι Greek Freaks ήταν συγκεντρωμένοι από τα πρώτα λεπτά και θέλησαν να βάλουν από νωρίς τις βάσεις για μια άνετη νίκη. Η υπεροχή των φιλοξενούμενων και μετέπειτα νικητών στην front line ήταν εμφανής, με τους Σταύρο Γρηγορακάκη (6π., 5 ριμπ.) και Γρηγόρη Μπραΐμη (6π., 6 ριμπ.) να ξεχωρίζουν. Σε ρηχά νερά κινήθηκαν οι γηπεδούχοι που βρήκαν επιθετικές λύσεις μόνο στο πρόσωπο του Ανδρέα Γρύλλη. Σκορ δεκαλέπτου, 4-13.

Πιο μοιρασμένο ήταν το υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου, με τους Greek Freaks να διατηρούν τον έλεγχο, αλλά να μην διευρύνουν το υπέρ τους προβάδισμα. Το προαναφερθέν δίδυμο συνέχισε να δημιουργεί προβλήματα στην άμυνα των γηπεδούχων, ενώ στην εξίσωση προστέθηκε και ο Αλέξανδρος Τσαμπαρλής. Μόλις 5 πόντους κατάφεραν να σκοράρουν και πάλι οι Lampriniers, οδεύοντας προς τα αποδυτήρια με -12. Σκορ ημιχρόνου, 9-21.

Μετά την ανάπαυλα, οι Greek Freak θέλησαν να απλοποιήσουν για τα καλά την υπόθεση νίκη και τα κατάφεραν. Με επιμέρους 5-15 και τους Λεωντιάδη (3π.), Σύλλα (3π.), Ιωαννίδη (3π.), Μπραΐμη (4π.) και Τσαμπαρλή (2π.) να σκοράρουν με συνέπεια, η διαφορά εκτοξεύτηκε πάνω από τους 20 πόντους. Οι Άγγελος Κοκόλης (2π.) και Δημήτρης Βαμβακάς (2π.) έκαναν ό,τι μπορούσαν από πλευράς γηπεδούχων με το επιθετικό πρόβλημα να συνεχίζεται. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 14-36.

Διαδικαστικό χαρακτήρα έλαβε το τελευταίο δεκάλεπτο της συνάντησης με τους Greek Freaks να διαχειρίζονται με ευκολία το υπέρ τους προβάδισμα. Γρηγόρης Μπραΐμης (5π.) και Σταύρος Γρηγορακάκης (4π.) σκόραραν και πάλι για λογαριασμό των φιλοξενούμενων, ενώ την ίδια ώρα μόνο ο Λευτέρης Αποστόλου (4π.) κατάφερε να σκοράρει περισσότερες από μία φορές για τους Lampriniers.

Στο τέλος του αγώνα οι Los Labriniers είχαν 9/42 δίποντα, 0/16 τρίποντα και 3/10 βολές. Μάζεψαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, ενώ είχαν 19 λάθη και 2 μπλοκ.

Στον αντίποδα, οι Greek Freaks είχαν 19/58 δίποντα, 2/14 τρίποντα και 4/14 βολές. Μάζεψαν 57 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 14 φορές, ενώ είχαν 15 λάθη και 1 μπλοκ.

Betsson Mvp του αγώνα αναδείχθηκε ο Γρηγόρης Μπραΐμης με 19 πόντους και double-double, έχοντας 9/22 δίποντα και 1/4 βολές. Μάζεψε 17 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε 2 λάθη και 1 μπλοκ σε 29 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ανδρέας Γρύλλης με 4 πόντους, έχοντας 2/7 δίποντα. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, ενώ είχε 4 λάθη σε 31 λεπτά συμμετοχής.

Los Labriniers (Γρύλλης) : Σκούρτας (3 ριμπ.), Ρίζος 4, Μπελιβανάκης (9 ριμπ.), Γρύλλης 4 (7 ριμπ., 2 ασί., 3 κλεψ.), Κοκόλης 2 (2 κλεψ.), Βαμβακάς 3 (6 ριμπ.), Αποστόλου 7 (7 ριμπ., 2 μπλοκ), Βασιλάκης (2 ριμπ.), Αντωνόπουλος 1 (4 ριμπ., 3 κλεψ.).

Greek Freaks (Προκάκης) : Σκάγκος 1 (4 ριμπ.), Προκάκης (2 ριμπ., 2 ασί.), Υφαντόπουλος (3 ριμπ.), Λεωντιάδης 3 (4 ριμπ., 3 ασί., 3 κλεψ., 1 τρίπ.), Τσαμπαρλής 7 (3 ριμπ.), Σύλλας 3 (6 ριμπ., 2 κλεψ., 1 τρίπ.), Μπραΐμης  19 (17 ριμπ., 1 μπλοκ), Γρηγορακάκης 12 (12 ριμπ., 2 ασί.), Ιωαννίδης 3 (5 ριμπ., 3 κλεψ.), Θεοχάρης (3 κλεψ.).

Τι μας άρεσε : Η front line των Greek Freaks.