29/09/2023
Baca Juniors BC 10 11 15 9 - 45 -
Friends 19 11 13 20 - 63 -

Με διπλό Χρυσοσπάθη η πρώτη νίκη των Friends!

Το βράδυ της Παρασκευής στο Athens Sports Hall οι Friends πέτυχαν την πρώτη τους φετινή νίκη στο πρωτάθλημα της Development 2 League, επικρατώντας της Baca Juniors BC πιο δύσκολα από ό,τι δείχνει το τελικό 45-63. Τρομερή εμφάνιση και double-double από τον Betsson mvp Ηλία Χρυσοσπάθη που κυριάρχησε κάτω από τα δύο καλάθια. Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη του αγώνα.

Σκοράροντας από νωρίς με συνέπεια και έχοντας για πρωταγωνιστές τους Λιάπη (7π.), Σακελλαρίδη (6π.), Χρυσοσπάθη (4π.) και Δομ. Διαμαντή (2π.), οι Friends μπήκαν σε θέση οδηγού. Η πολυφωνία της Baca την κράτησε σε λογική απόσταση, αφού η αμυντική λειτουργία των γηπεδούχων εκτέθηκε αρκετά στα πρώτα λεπτά. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 10-19.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου το ματς ήταν σαφώς πιο ισορροπημένο, με το επιμέρους σκορ να γράφει 11-11. Ο Μαρτίνης οδήγησε επιθετικά την Baca, ενώ στην αντίπερα όχθη πολλοί προσέφεραν από λίγα για να κλείσουν οι Friends το ημίχρονο προηγούμενοι με 9 πόντους διαφορά. Σκορ ημιχρόνου, 21-30.

Μετά την ανάπαυλα η Baca επιχείρησε να αντεπιτεθεί, έχοντας σε πολύ καλή κατάσταση το δίδυμο Γαργαλάκος (7π.) - Κασφίκης (2π.). Το μαρκάρισμα του Χρυσοσπάθη (9π.), όμως, παρέμεινε άλυτος γρίφος και οι Friends διατήρησαν τα ηνία του αγώνα, αλλά και το προβάδισμα. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 36-43.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Friends δεν άφησαν κανένα περιθώριο αμφισβήτησης στην Baca. Διανύοντας το πιο παραγωγικό τους διάστημα και βρίσκοντας λύσεις από τους Χρυσοσπάθη (7π.), Λιάπη (6π.) και Γεωργιάδη (5π.), οι φιλοξενούμενοι εκτόξευσαν τη διαφορά και σφράγισαν οριστικά τη νίκη. Η Baca αδίκησε τον εαυτό της στο φινάλε και ηττήθηκε με μια διαφορά που σίγουρα δεν αντικατόπτρισε την αρκετά καλή της εικόνα για τρία δεκάλεπτα.

Στο τέλος του αγώνα, η Baca Juniors είχαν 15/40 δίποντα, 3/17 τρίποντα και 6/17 βολές. Μάζεψαν 27 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, ενώ είχαν 9 λάθη και 1 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι Friends είχαν 22/51 δίποντα, 2/13 τρίποντα και 13/22 βολές. Μάζεψαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, ενώ είχαν 10 λάθη και 2 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Ηλίας Χρυσοσπάθης με 24 πόντους και double-double, έχοντας 8/16 δίποντα, 2/5 τρίποντα και 2/5 βολές. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε 2 λάθη σε 32 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κίμων Κασφίκης με 12 πόντους και double-double, έχοντας 4/9 δίποντα, ¼ τρίποντα και ½ βολές. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε 3 λάθη σε 36 λεπτά συμμετοχής.

Baca Juniors BC (Κασφίκης) : Βέκκος 1, Γαργαλάκος 12 (2), Καρτσιμαδάκης, Κασφίκης 12 (1), Κατσιάδας 2, Μαρτίνης 10, Μπίζος 4, Σπεντζούρης 4.

Friends (Ποντίκης) : Γεωργιάδης 11, Διαμαντής Δ. 4, Διαμαντής Αλ., Λιάπης 17, Μεγρέμης, Ποντίκης, Σακελλαρίδης 7, Χρυσοσπάθης 24 (2).

Τι μας άρεσε : Το πρώτο και το τέταρτο δεκάλεπτο των νικητών.