08/11/2023
Saint Pauli 13 13 16 10 - 52 -
Blastiakos 16 26 20 15 - 77 -

Με dominant Βλάχο ο Blastiakos!

Από τη στιγμή που μπήκαν στην εξίσωση του αγώνα οι Παντελάκης και Βλάχος, ο Blastiakos κυριάρχησε στην αναμέτρηση απέναντι στη Saint Pauli και επιβλήθηκε με τελικό σκορ 52-77, για την Evolution κατηγορία της διοργάνωσης.

Με όπλο την υπομονή στα τελειώματα των φάσεων και την ηρεμία που έδινε ο Παλαμίδης στο κατέβασμα της μπάλας, η Saint Pauli κρατούσε το προβάδισμα, με τον αριστερόχειρα Βλάχο από την άλλη να... πετάει στο ανοιχτό γήπεδο και να προσπαθεί με τους πόντους του να δώσει το προβάδισμα στους "μπλε", με την πρώτη περίοδο να έχει καλό ρυθμό και να κλείνει στο 13-16 υπέρ τους. Ο Γιώργος Παντελακης μπήκε μέσα και... διέπρεψε! Η διαφορά ανέβηκε, η Pauli σταμάτησε να έχει το εύκολο καλάθι και το πρώτο ημίχρονο γράφτηκε στα χρώματα που φοράει ο Blastiakos, με σκορ 26-42, καθώς η δυναμική και συνάμα ποιοτική παρουσία του Παντελάκη ήταν αυτό που ήθελαν οι φιλουξενουμενοι ως... απάντηση στην ενέργεια της Pauli.

Ο Γεροντάκης μπήκε και εκτέλεσε, ο Τσιγκάκος έκανε το ίδιο, αλλά κυρίως η εμφάνιση του Τυροπώλη σε άμυνα και επίθεση ήταν αυτή που κρατούσε τους φιλοξενούμενους στο συν 20, με τον Παντελή και τον Παλαμίδη από την άλλη να βάζουν δύο σουτ απο τα 6.75, να αδυνατούν όμως για κάτι καλύτερο από το 42-62 που έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο. Ο Σωτηρίου άρχισε έστω και... αργά να ζεσταίνεται, ο Βλάχος ήταν dominant και κάπως έτσι ο Blastiakos δεν είχε πρόβλημα να επιβληθεί με τελικό σκορ 52-77.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Λάμπρος Βλάχος με 19 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ένα κλέψιμο και ένα λάθος. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Παναγιώτης Παλαμίδης με 6 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, ένα κλέψιμο και 2 λάθη.

Οι γηπεδούχοι συνολικά είχαν 14/44 δίποντα, 7/33 τρίποντα, 3/7 βολές, 42 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 2 κλεψίματα, 10 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 22/43 δίποντα, 7/35 τρίποντα, 12/18 βολές, 57 ριμπάουντ, 17 ασίστ, 6 κλεψίματα, ένα κόψιμο, 5 λάθη.

Saint Pauli (Καραμπάς): Δήμας 2, Καραμούλας 2, Καρυοφίλλης 5, Κονταρίδης 7, Λεμονίδης 5, Μπέκας 14, Παλαμίδης 6, Παντελής 8, Τζοβάρας 3.

Blastiakos (Γεροντάκης): Αβαγκιάν 6, Βλάχος 19, Γεροντάκης 5, Παντελάκης 14, Σωτηρίου 8, Τσιγκάκος 4, Τυροπώλης 21.

Τί μας άρεσε: Το όμορφο μπάσκετ που είδαμε!