03/11/2023
Peteenagers BC 18 11 15 16 - 60 -
Τα Βουνά 11 21 19 15 - 66 -

Με δυσκολία τα Βουνά.. υπέταξαν τους Peteenagers

Σε ένα πολύ ωραίο παιχνίδι, με συνεχείς εναλλαγές στο προβάδισμα, τα Βουνά κατάφεραν να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα και να υποχρεώσουν τους Peteenagers του Μέμου Λέζου σε μια ακόμη ήττα.

Από νωρίς στην αναμέτρηση φάνηκε πως θα βλέπαμε μια αρκετά ενδιαφέρουσα αναμέτρηση από τις δύο ομάδες. Έχοντας αποκτήσει επιθετικό ρυθμό από τα πρώτα κιόλας λεπτά, οι τυπικά γηπεδούχοι μπήκαν στο δεύτερο δεκάλεπτο έχοντας πάρει μια διαφορά 7 πόντων. (18-11). Από εκεί και πέρα, τα Βουνά έπρεπε να κάνουν κάτι δραστικό ώστε να μη χάσουν την επαφή τους με το σκορ. Με όπλο την επίθεση τους, σκοράροντας 19 πόντους στη δεύτερη περίοδο, μείωσαν στο τρίποντο, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με καλή ψυχολογία για τη συνέχεια.

Στην επανάληψη, η ομάδα του Παναγιώτη Λιόλιου μπήκε με το πόδι πατημένο στο γκάζι, δίνοντας το έναυσμα για την ολοκλήρωση της ανατροπής. Ο απολογισμός τους ήταν 21 πόντοι έναντι 11 των "πετεινών", με το ματς πλέον να έχει πάει στα μέτρα τους.(+7). Με την έναρξη του τελευταίου δεκάλεπτου, οι Peteenagers θέλησαν να αντιδράσουν, παρ' όλα αυτά τα Βουνά έδειξαν προετοιμασμένοι κρατώντας τη διαφορά έως τη λήξη του αγώνα. Το τελικό σκορ της αναμέτρησης ήταν 60-66, με τα Βουνά να παίρνουν σημαντική νίκη για τη συνέχεια.