06/01/2020
Aladalon 12 16 23 15 - 66 -
Peristeri Histons 14 9 15 19 - 57 -

Με εκπληξούλα ξεκίνησαν οι Aladalon!

Με τεράστια νίκη ξεκίνησαν το 2020 οι Aladalon, καθώς για την όγδοη αγωνιστική του έβδομου ομίλου της D2-League επικράτησαν εύκολα των αγνώριστων Peristeri Histons με 66-57 και εδραιώθηκαν στις θέσεις που οδηγούν στα play-off.

Χέρι χέρι πήγαιναν οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, με τους Peristeri Histons να προηγούνται με 12-14, μετά από 5 πόντους του Γιοβάνη και 4 του Καλαϊτζάκη. Το δίδυμο Χρήστου Μιχαηλίδη – Σουβλέρη έδωσε τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά με 5 πόντους ο καθένας.

Αλλαγή σκηνικού στην δεύτερη περίοδο της αναμέτρησης, με τους Aladalon να φτάνουν μέχρι και στο +7, πηγαίνοντας τελικά στα αποδυτήρια με προβάδισμα 5 πόντων, 28-23, χάρη σε 5 πόντους του Αθανασάκου και 4 του Σουβλέρη. Λίγα πράγματα επιθετικά σε εκείνο το διάστημα για τους φιλοξενούμενους, με τον Καλαϊτζάκη να πετυχαίνει 3 πόντους και τους Ντούκα, Γιοβάνη και Μιχαλόπουλο να τον ακολουθούν με 2 πόντους έκαστος.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Aladalon κατάφεραν αθόρυβα να χτίσουν διψήφια διαφορά ασφαλείας, καθώς με 8 πόντους του Χρήστου Μιχαηλίδη, 5 του Μαχαίρα και 4 του Μελανοφρυδή, προηγούνταν με 49-34, 2:30 για την λήξη της τρίτης περιόδου. Η τριπλέτα Γιοβάνη (4π), Μάριου Πλινθίδη (4π) και Καλαϊτζάκη (3π) προσπάθησε να κρατήσει όρθιους τους Περιστεριώτες σε εκείνο το σημείο. Σκορ τρίτης περιόδου 51-38!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα του Αθανασάκου έφτασε δίκαια στην μεγάλη νίκη με 66-57 , έπειτα από 5 πόντους του ασταμάτητου Σουβλέρη, 4 του Χρήστου Μιχαηλίδη και 4 του Παυλίδη. Για τους Peristeri Histons στα τελευταία λεπτά ξεχώρισαν οι Καλαϊτζάκης και Γιοβάνης με 9 και 8 πόντους, αντίστοιχα, καταφέρνοντας απλά να μαζέψουν την διαφορά από τους 20 στους 9, 66-57!

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 7/16 βολές, 22/42 δίποντα και 5/14 τρίποντα. Πήραν 42 ριμπάουντ, έδωσαν 10 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 24 λάθη και είχαν 1 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 14/27 βολές, 17/44 δίποντα και 3/19 τρίποντα. Μάζεψαν 37 ριμπάουντ, μοίρασαν 4 ασίστ, έκλεψαν 14 φορές, έκαναν 14 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Mvp των Aladalon ο Χρήστος Μιχαηλίδης με 18 πόντους (double-double), έχοντας 1/4 βολές, 7/11 δίποντα και 1/2 τρίποντα. Μάζεψε 13 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, έκανε 5 λάθη και είχε 1 κόψιμο. Πολυτιμότερος των Peristeri Histons ο Γιοβάνης με 16 πόντους (double-double), έχοντας 7/13 βολές, 3/9 δίποντα και 1/7 τρίποντα. Πήρε 10 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, έκανε 2 λάθη και είχε 1 τάπα.

Aladalon (Αθανασάκος): Μιχαηλίδης Χ. 18 (1), Αθανασάκος 5 (1), Σουβλέρης 13 (2), Μιχαηλίδης Ι. 2, Μελανοφρυδής 8, Μαχαίρας 9 (1), Παυλίδης 11

Peristeri Histons (Γιοβάνης): Ηλιόπουλος, Στεφανίτσης, Καλαϊτζάκης 19 (1), Μάνος 3, Καϊάφας, Πλινθίδης Ν. 4, Πλινθίδης Μ. 6, Μιχαλόπουλος 4, Γιοβάνης 19 (2), Ντούκας 2

Τι μας άρεσε: Η εξαιρετική εμφάνιση των Aladalon σε δεύτερο και τρίτο δεκάλεπτο, όπως και η προσπάθεια των Histons στα τελευταία λεπτά!