02/10/2020
Ιχώρ 12 17 15 12 - 56 -
Elapuse BC 9 7 6 15 - 37 -

Με εκπληκτικό Πετρίδη τη νίκη ο Ιχώρ!

Τη νίκη απέναντι στην Elapuse πανηγύρισε ο Ιχώρ το βράδυ της Τετάρτης με σκορ 56-37, στην αναμέτρηση που διεξήχθη στην Ανθούσα, στα πλαίσια του κυπέλλου της διοργάνωσης.

Το καλό ξεκίνημα της Elapuse με Μιγιόνη, Ψαλιδόπουλο και Δεσύπρη ισορρόπησε ο εύστοχος από τα 5-6 μέτρα Πετρίδης, με τον Λεβέντη να παίρνει πρωτοβουλίες στη συνέχεια και με δύο τρίποντα να βάζει μπροστά με 12-9 την ομάδα του Ιχώρ.

Η Elapuse προσπαθούσε να βρει ρυθμό γυρνώντας την μπάλα στην επίθεση και παρά τις προσπάθειες των Μιγιόνη και Κουτσούκου, μπήκε στα αποδυτήρια για ημίχρονο με 29-16 πίσω στο σκορ, καθώς η είσοδος των Βλάχου και Γαλανάκη, έδωσαν άμεσα λύσεις και ψυχολογία στους γηπεδούχους.

Ο Ιχώρ διατηρούσε ένα προβάδισμα των 15-17 πόντων σταθερά στην αναμέτρηση, με το Πετρίδη να σκοράρει συνεχώς και να οδηγεί την ομάδα του, με τον Μιγιόνη από πλευράς φιλοξενούμενων να είναι συγκινητικός αλλά .. μόνος, με αποτέλεσμα το τρίτο δεκάλεπτο να κλείσει στο 44-22 για Ιχώρ.

Δεν άλλαξε κάτι στην τελευταία περίοδο, με τους παίχτες των δύο ομάδων να βρίσκουν χώρους στο ανοιχτό γήπεδο, τους Μιγιόνη, Λεβέντη, Πετρίδη και Ψαλιδόπουλο να προσθέτουν πόντους στο σακούλι των ομάδων τους, με το τελικό αποτέλεσμα να είναι 56-37 υπέρ του Ιχώρ.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Σπύρος Πετρίδης με 21 πόντους, ένα ριμπάουντ, 3 ασίστ, 5 κλεψίματα και ένα λάθος. Από Elapuse ξεχώρισε ο Δημήτρης Αναγνώστου κάνοντας αθόρυβη δουλειά με 10 ριμπαουντ και μια ασίστ, ενώ πολύ καλός ήταν και ο Μιγιόνης.

Συνολικά ο Ιχώρ είχε 16/39 δίποντα, 7/29 τρίποντα, 3/12 βολές, 54 ριμπάουντ, 16 ασίστ, 14 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 7 λάθη. Συνολικά η Elapuse είχε 12/34 δίποντα, 2/19 τρίποντα, 7/23 βολές, 37 ριμπάουντ, μια ασίστ, 4 κλεψίματα, 4 κοψίματα και 14 λάθη.

Ιχώρ (Μπάστας): Στάμαργας 2, Πετρίδης 21, Σταμάτης, Νάζος, Ευάγγελου 5 (12 ριμπ.), Βλάχος 13 (11 ριμπ.), Λεβέντης 9 (12 ριμπ.), Γαλανάκης 6 (2).

Elapuse (Αναγνώστου): Ψαλιδόπουλος 8, Γιαννόπουλος 2, Μιγιόνης 18, Σαραντόπουλος 2, Κουτσούκος 4, Αναγνώστου (10 ριμπ.), Δεσύπρης 3.

Τι μας άρεσε: Η πολύ καλή εμφάνιση του Σπύρου Πετρίδη!