30/09/2019
Reload 11 18 22 10 - 61 -
Sun City Spurs 9 8 9 11 - 37 -

Με εξωπραγματικό Σούλτη οι Reload!

Το 2/2 στον 35ο όμιλο του Basketaki Cup έκαναν χθες το βράδυ οι Reload, καθώς με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Οδυσσέα Σούλτη με 14 πόντους, επικράτησαν εύκολα των Sun City Spurs με 61-37 στο κλειστό του Κολωνού!

Οι Sun City Spurs ήταν αυτοί που μπήκαν πιο δυνατά στο ματς, καθώς με 4 πόντους του Σαπουντζή και τρίποντο του Μπαγετάκου, προηγήθηκαν με 2-7 στο πρώτο πεντάλεπτο. Στη συνέχεια της περιόδου οι Πειραιώτες ανέβασαν στροφές και με 5 πόντους του Λαγκαδινού και βοήθειες των Πανταζή, Σούλτη και Ορέστη, προσπέρασαν με 11-9!

Στην δεύτερη περίοδο οι Reload κυριάρχησαν σε όλους τους τομείς και με τους Ορέστη – Σπανό να πετούν φωτιές με 9 και 8 πόντους, αντίστοιχα, πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 12 πόντων, 29-17. Για τους οράνιε στο δεύτερο δεκάλεπτο τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Νίτσικας, Δεδεδήμος, Ρήγος και Φώτος 2.

Με τον Οδυσσέα Σούλτη να κάνει όργια στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου με 9 συνεχόμενους πόντους και τους Λαγκαδινό (4π) – Καλαϊτζάκη (3π) να τον ακολουθούν, οι κιτρινόμαυροι κλείδωσαν ουσιαστικά το ροζ φύλλο αγώνα, αφού η διαφορά έφτασε τους 25, 51-26. Μόνος του πάλευε για τα Σπιρούνια ο Χαραλαμπόπουλος στην τρίτη περίοδο, πετυχαίνοντας τους 7 από τους 9 πόντους της ομάδας του. Σκορ τρίτης περιόδου 51-26!

Διαδικαστικό χαρακτήρα απέκτησε το τελευταίο δεκάλεπτο της συνάντησης, με τους Reload να φτάνουν εύκολα στο νίκη με 61-37, έπειτα από 5 πόντους του Σπανού, τρίποντο του Παυλόπουλου και δίποντο του Σούλτη. Για τους Sun City Spurs στα τελευταία λεπτά ξεχώρισαν οι Γιουλούντας και Χαραλαμπόπουλος με 6 και 3 πόντους, αντίστοιχα.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 5/7 βολές, 16/41 δίποντα και 8/27 τρίποντα. Πήραν 59 ριμπάουντ, έδωσαν 11 ασίστ, έκαναν 23 λάθη και έκλεψαν 11 φορές. Στην αντίπερα όχθη, οι φιλοξενούμενοι είχαν 3/8 βολές, 14/53 δίποντα και 2/11 τρίποντα. Μάζεψαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 15 φορές και έκαναν 22 λάθη.

Mvp των Reload ο Σούλτης με 14 πόντους (double-double), έχοντας 2/3 βολές, 3/6 δίποντα και 2/3 τρίποντα. Μάζεψε 22(!) ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και υπέπεσε σε 5 λάθη. Πολυτιμότερος των Sun City Spurs ο Χαραλαμπόπουλος με 10 πόντους, έχοντας 3/4 βολές, 2/4 δίποντα και 1/3 τρίποντα. Πήρε 1 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε άλλα τόσα λάθη.

Reload (Περιβολάρης): Λαγκαδινός 9, Καλαϊτζάκης 3 (1), Παυλόπουλος 3 (1), Περιβολάρης, Σούλτης 14 (2), Πανταζής 4, Ρούμπας, Σπανός 15 (3), Ορέστης 13 (1)

Sun City Spurs (Σαπουντζής): Γιουλούντας 6, Μπόζας, Ρήγος 2, Κάλλης 2, Δεδεδήμος 2, Νίτσικας 2, Ντεντόπουλος 4, Φώτος 2, Χαραλαμπόπουλος 10 (1), Μπαγετάκος 3 (1), Σαπουντζής 4

Τι μας άρεσε: Η εξωπραγματική εμφάνιση του Οδυσσέα του Σουλτή!