31/12/2019
Gran Camaria 4 7 10 24 - 45 -
Weak Us Beaches 15 14 14 17 - 60 -

Με εκτελεστή τον Νερατζή καθάρισαν οι Beaches.

Την Κυριακή το απόγευμα, 29 Δεκεμβρίου, στο κλειστό γήπεδο του Seven, οι Weak Us Beaches με πρωταγωνιστή τον Νερατζή επικράτησαν σχετικά εύκολα με 45 – 60 επί των Gran Camaria που δεν συνέχισαν τις καλές εμφανίσεις στο πρωτάθλημα και παρά την ενεπργεια που έβγαλαν στο τελευταίο δεκάλεπτο δεν κατάφεραν να γυρίσουν το ματς.

Πολλές δυσκολίες συνάντησαν τα Gran Camaria στο πρώτο δεκάλεπτο καθώς πέτυχαν μόνο 4 πόντους με τρίποντο του Κουντούρη και βολή του Φωτόπουλου, ενώ οι Beaches που βρήκαν γρήγορα ρυθμό με 5 πόντους του Νερατζή , 4 του Πλεξίδα και τρίποντα από Γαλάνη και Σταύρου ξέφυγαν με 4 – 15.

Με τον ίδιο τρόπο ξεκίνησε και το δεύτερο δεκάλεπτο. Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την διαφορά με βολές από Πλεξίδα, Γαλάνη, Ασπιώτη και τρίποντο του Σεϊντή, ενώ τα Camaria με Φωτόπουλο και Αθανασίου να πετυχαίνουν από ένα δίποντο μείωναν σε 8– 23. Στην συνέχεια οι Beaches έβρισκαν σκορ με 5 πόντους του Νερατζή, ενώ οι γηπεδούχοι με βολή του Βακαλόπουλου και δίποντο του Φωτόπουλου διαμόρφωσαν το 11 – 29 αποτέλεσμα ημιχρόνου.

Τρίποντη καταιγίδα είχαμε για τους Beaches στο τρίτο δεκάλεπτο με Νερατζή(11 πόντους με 3 τρίποντα) και Καπρέλη , ενώ για τα Camaria Τσακανίκας, Σάχνικας, Αθανασίου και Γιεντής προσπαθούσαν να κρατηθούν στο ματς (21-43).

Στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου νέο τρίποντο του Γαλάνη και βολές από Πλεξίδα , Καπρέλη άνοιξαν κι άλλο την ψαλίδα, όμως τα Camaria που δεν παράτησαν το ματς με Κουντούρη(5), Φωτόπουλο και Σάχνικα μείωσαν σε 32 – 48. Στην συνέχεια Καπρέλης και Γαλάνης έδιναν ασφάλεια στους Beaches ,ενώ για τους γηπεδούχους Τσακανίκας(4) και Ασπιώτης σκόραραν για το 38 – 56. Μπαίνοντας στο τελευταίο τετράλεπτο του αγώνα τα Camaria πίεσαν πολύ στην άμυνα και βρήκαν 7 πόντους στην επίθεση με Φωτόπουλο(4) και Κουντούρη , ενώ οι Beaches με βολές από Νερατζή(3) και Καπρέλη διαμόρφωσαν το τελικό 45 – 60.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Κυριάκος Νερατζής με 24 πόντους, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 1 κλέψιμο ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Θανάσης Αθανασίου με 4 πόντους και 15 ριμπάουντ.

Συνολικά τα Camaria είχαν 15/33 δίποντα, 2/12 τρίποντα, 9/25 βολές, κατέβασαν 34 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 7 λάθη.

Οι Beaches είχαν 7/22 δίποντα, 10/24 τρίποντα, 16/22 βολές, κατέβασαν 29 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 9 λάθη.

Gran Camaria (Αθανασίου): Σάχνικας 6 (7ρ.), Φωτόπουλος 11 (6ρ.), Γεντής 4, Βακαλόπουλος 2, Αθανασίου 4 (15ρ.), Κουντούρης 11 (6κλ.), Τσακανίκας 7, Σταθά κος.

Weak Us Beaches(Σταύρου): Γαλάνης 11 (4ας.), Νερατζής 24 (5ας.), Καπρέλης 9, Ασπιώτης 2(3ας.), Σεϊντής 4, Σταύρου 3, Πλεξίδας 7.

Τι μας άρεσε: Η εκτελεστική δεινότητα του Κυριάκου Νερατζή και η καταπληκτική No look ασίστ του Γιώργου Τσακανίκα.