23/07/2021
Draft Fathers 16 15 19 28 - 78 -
LazerWolves 12 20 5 14 - 51 -

Με εμφάνιση για τίτλο οι Draft Fathers!

Μετά από μια ολοκληρωτική εμφάνιση σε άμυνα και επίθεση, οι Draft Fathers επιβλήθηκαν των Lazers με 78-51 και έτσι λοιπόν συνεχίζουν την πορεία τους προς την …κούπα της Development, έχοντας θέσει σοβαρή υποψηφιότητα με εμφανίσεις σαν αυτή!!

Δύο τρίποντα του Σκληράκη έδωσαν από νωρίς το προβάδισμα στους Draft, το οποίο κράτησαν μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, με τους Lazers να ανεβαίνουν αγωνιστικά, παρά το 16-12 που έκλεισε η περίοδος στηριζόμενοι στα τρίποντα των Κατσαλή και Λεβέντη.

Παρά πολύ όμορφο το μπάσκετ που μας χάρισαν απλόχερα οι παίκτες των δύο ομάδων, με τους Χατζηγιαννάκη και Μαστορόπουλο να προσπαθούν, αλλά να μη μπορούν να κόψουν τη …φορά με την οποία έκλεισαν το ημίχρονο ο εξαιρετικός Κατσαλής με τον Ανδρώνη, με το προβάδισμα να περνάει με το 31-32 στους Lazers!

Ο Χατζηγιαννάκης βρήκε χώρους να ξεδιπλώσει το πλούσιο ταλέντο του και με  τους Draft να στηρίζονται πάνω του, η διαφορά άνοιξε αρκετά και να έκλεισε στο συν 13, με το 50-37 να χωρίζει τις δύο ομάδες στο τρίτο δεκάλεπτο.

Η κυριαρχία των Draft στον τομέα των ριμπάουντ έδινε τον έλεγχο του αγώνα στα χέρια της ομάδος του Σκληράκη, με τον play maker των γηπεδούχων να ξεχωρίζει μαζί με τον Παπαγιαννόπουλο, υπογράφοντας τη νίκη με τελικό σκορ 78-51.

Hall of Brands Mvp αναδείχθηκε ο Παναγιώτης Χατζηγιαννάκης με 24 πόντους, 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 4 λάθη. Από Lazers ξεχώρισε ο Λευτέρης Κατσαλής με 21 πόντους, 6 ριμπάουντ, ένα κλέψιμο και ένα λάθος.

Συνολικά οι Draft Fathera ολοκλήρωσαν τον αγώνα με 23/45 δίποντα, 8/23 τρίποντα, 8/12 βολές, 48 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 8 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 11 λάθη. Οι Lazers είχαν 6/22 δίποντα, 11/40 τρίποντα, 6/10 βολές, 26 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 κλεψίματα και 11 λάθη.

Draft Fathers (Παπαγιαννόπουλος): Χατζηγιαννάκης 24 (10 ριμπ.), Παπαγιαννόπουλος 16 (9 ριμπ.), Σαβιολάκης 6, Σκληράκης 14, Βλαχοθανάσης 4, Μαστορόπουλος 2, Παρμακλής 4, Ιωακείμ 8.

Lazers (Αντωνακόπουλος): Κατσαλής 21, Μοσχάκης, Αντωνακόπουλος 6, Ανδρώνης 8, Λεβέντης 16.

Τι μας άρεσε: Το όμορφο κλίμα της αναμέτρησης!