23/09/2023
Ερυθρός Σταυρός 12 13 13 12 - 50 -
LazerWolves 13 21 21 15 - 70 -

Με εμφατικό τρόπο ήρθε η πρώτη νίκη για τους LazerWolves!

Την πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα πραγματοποίησαν το απόγευμα του Σαββάτου οι LazerWolves καθώς επικράτησαν σχετικά εύκολα του Ερυθρού Σταυρού στο Athens Sports Hall.

Σχετική ισορροπία υπήρχε στην αναμέτρηση στο πρώτο δεκάλεπτο, με τους "κίτρινους" να είναι οριακά καλύτεροι και να έχουν προβάδισμα βραχείας κεφαλής χάρη στα καλάθια των Μεϊκόπουλου και Παπαθωμά. Οι γηπεδούχοι αποτέλεσμα την άλλη μεριά είχαν σε καλή κατάσταση τους Αγραπίδη και Κουτουζή και δήλωναν έτοιμοι εν όψει συνέχειας.

Οι LazerWolves με όμορφο μπάσκετ κατά διαστήματα και πρωταγωνιστές τους Μοσχάκη, Καρατζά, Φιλοκώστα και Παναγιωτόπουλο, κατάφεραν όχι μόνο να διατηρήσουν το υπέρ τους προβάδισμα, αλλά να το διευρύνουν κιόλας στο φινάλε του ημιχρόνου (25-34). Οι γηπεδούχοι κυμάνθηκαν σε ρηχά νερά, παρουσίασαν προβλήματα στην άμυνα και είδαν το έργο τους να δυσκολεύει.

Τις βάσεις για μια άνετη επικράτηση έβαλαν στο τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι, αφού με τρίποντες "βόμβες" των Μεϊκόπουλου και Παναγιωτόπουλου και δίποντα των Μοσχάκη και Παπαθωμά, εκτόξευσαν την διαφορά στο +17 (38-55). Η ομάδα του Δασκάλου δε μπορούσε ακολουθήσει τον ρυθμό του αντιπάλου και έκανε ταυτόχρονα πολλά λάθη. Ο μόνος που διασώθηκε από το... ναυάγιο του τρίτου δεκαλέπτου ήταν ο Αγραπίδης.

Τυπική διαδικασία είχε το τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού, αφού η ομάδα των Αντωνακόπουλου - Τύρου είχε εξασφαλίσει τη νίκη. Οι "κίτρινοι" πάντως δεν άφησαν το πόδι από το γκάζι και με πολυφωνία στην επίθεση έφτασαν με εμφατικό τρόπο στη νίκη. Οι παίχτες του Ερυθρού Σταυρού εμφανώς απογοητευμένοι από την εξέλιξη του παιχνιδιού, περίμεναν απλά την λήξη για να επικεντρωθούν στην επόμενη αναμέτρηση. Τελικό σκορ, 50-70.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Παναγιωτόπουλος με 23 πόντους (1/4 δίποντα, 6/13 τρίποντα, 3/4 βολές). Οι γηπεδούχοι είχαν 15/43 δίποντα, 3/29 τρίποντα, 11/23 βολές. Μάζεψαν 45 ριμπάουντ και έδωσαν 6 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 13/44 δίποντα, 13/33 τρίποντα και 5/9 βολές. Μάζεψαν 46 ριμπάουντ και έδωσαν 20 ασίστ.

Ερυθρός Σταυρός (Δασκάλου): Ceka 6, Αγραπίδης 18, Ασημομύτης, Κουτουζής 11 (3), Κυριακόπουλος 3, Πάντζαλης 2, Παπαγεωργίου 2, Παπαδόπουλος 8

LazerWolves (Αντωνακόπουλος): Αντωνακόπουλος, Καρατζάς 12, Μεϊκόπουλος 9 (3), Μοσχάκης 13 (1), Παναγιωτόπουλος 23 (6), Παπαθωμάς 11 (3), Τύρος, Φιλοκώστας 2, Χαντζάρας

Τι μας άρεσε: Το πολύ καλό κλίμα κάτω από το οποίο διεξήχθη το ματς.