18/10/2019
Brazzers 18 19 20 22 - 79 -
ThunderDogs 12 17 7 12 - 48 -

Με… εμφατικό τρόπο στην επόμενη φάση οι Brazzers!

Παίζοντας όμορφο μπάσκετ, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο, οι Brazzers επικράτησαν εύκολα των ελλιπέστατων Thunderdogs με 79-48 και προκρίθηκαν αήττητοι στην επόμενη φάση του Basketaki Cup.

Οι φιλοξενούμενοι παρά τις απουσίες τους, μπήκαν πιο δυναμικά στο ματς και με καλάθια των Παντελάκη και Πρισιμιτζάκη προηγήθηκαν με 4-8. Οι «μαύροι» ανέβασαν στροφές στα τελευταία λεπτά της περιόδου και με πρωταγωνιστές τους Κωνσταντίνου και Κούρογλου προηγήθηκαν με 18-12.

Το παιχνίδι παρέμενε ντέρμπι και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους Thunderdogs να αποδεικνύονται σκληρά καρύδια. Ο Πρισιμιτζάκης μαζί με τον Κουταλά έδωσες μάχες στο ζωγραφιστό, όμως δεν κατάφεραν να δώσουν το προβάδισμα στην ομάδα τους. Οι Brazzers με τους Βαρθολομαίο, Κατέρη και Κούρογλου ήταν πιο αποτελεσματικοί, διαμορφώνοντας το υπέρ τους 37-29 ως σκορ πρώτου ημιχρόνου.

Τις βάσεις για μια άνετη επικράτηση έβαλαν οι γηπεδούχοι στο τρίτο δεκάλεπτο. Με τρίποντες «βόμβες» του Ζαφειράκη και δίποντα των Μακρυωνίτη και Κούρογλου, οι Brazzers έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 20-7, εκτοξεύοντας την διαφορά στο +21 (57-36) στο φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου. Οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να παρουσιάζουν σημάδια κόπωσης και έχασαν την επαφή με το σκορ.

Τυπική διαδικασία είχε το τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού, αφού η διαφορά είχε φτάσει σε δυσθεώρητα ύψη. Οι Brazzers δεν άφησαν το… πόδι από το γκάζι και με πολυφωνία στην επίθεση σημείωσαν ακόμη 22 πόντους φτάνοντας πολύ εύκολα στη νίκη με 79-48. Οι Thunderdogs έπαιξαν ελεύθερο μπάσκετ και σκόραραν κυρίως με ατομικές ενέργειες. Έτσι οι γηπεδούχοι έκαναν το 4/4 στον όμιλο και προκρίθηκαν στην επόμενη φάση του Basketaki Cup.

Πολυτιμότερος των νικητών ο Βαρθολομαίος με 13 πόντους (2/8 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3/4 βολές). Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Πρισιμιτζάκης με 14 πόντους (5/9 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 1/1 βολή). Οι γηπεδούχοι είχαν 21/57 δίποντα (36,8%), 10/26 τρίποντα (38,5%) και 7/20 βολές (35%). Μάζεψαν 60 ριμπάουντ και έδωσαν 14 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 16/46 δίποντα (34,7%), 4/21 τρίποντα (19%) και 4/6 βολές (66,7%). Μάζεψαν 41 ριμπάουντ και έδωσαν 6 ασίστ.

Brazzers (Ν. Βαρθολομαίος): Αμπάζογλου 11 (2), Κατέρης 11 (3), Μ. Βαρθολομαίος 13 (2), Κωνσταντίνου 13, Κούρογλου 18 (16 ριμπ.), Μακρυωνίτης 4 (11 ριμπ.), Ζαφειράκης 9 (3)

Thunderdogs (Παπαγεωργίου): Παντελάκης 12 (2), Σεφέρης 11, Κουταλάς 5 (1 τρ., 15 ριμπ.), Πρισιμιτζάκης 14 (1), Παπαγεωργίου 2, Αλεβίζος 4

Τι μας άρεσε: Το όμορφο μπάσκετ που έπαιξαν οι Brazzers κατά διαστήματα.

Τι δεν μας άρεσε: Το λειψό ρόστερ των Thunderdogs.