22/02/2023
Thunder 9 11 28 16 - 64 -
Πλατειακοί 21 12 17 20 - 70 -

Με ένα ξέσπασμα στο τέλος οι Shot!

Όντας πιο ψύχραιμοι στα τελευταία λεπτά, οι Shot επικράτησαν δύσκολα της Thunderblaze με 64-70 για την Master League.

Να δείξουν από νωρίς ότι θα είναι το απόλυτο αφεντικό στην αναμέτρηση θέλησαν οι Shot, καθώς με πρωταγωνιστές τους Κανταρτζή, Κοντομίχη και Λάζουκιτς "έχτισαν" διψήφια διαφορά στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Οι γηπεδούχοι που έψαχναν να βρουν τα πατήματά τους, πήραν σκορ από τους Μαλεβίτη και Κούρτη, όμως θα έπρεπε να βελτιώσουν αισθητά την άμυνά τους για να ελπίζουν σε θετικό αποτέλεσμα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο δεν άλλαξαν πολλά. Οι μετέπειτα νικητές συνέχισαν να έχουν τον απόλυτο έλεγχο, είδαν τον Χριστοφορίδη να παίζει εξαιρετική άμυνα και σε συνδυασμό με την εκτελεστική δεινότητα των Κοντομίχη, Ντιμπ και Κανταρτζή, διεύρυναν το υπέρ τους προβάδισμα (20-33). Οι παίχτες της Thunderblaze από την άλλη μεριά, συνέχισαν να κυμαίνονται σε... ρηχά νερά, να κάνουν αρκετά λάθη και να γίνονται προβλέψιμοι στην επίθεση.

Με... αντεπίθεση διαρκείας και πρωταγωνιστές τους Λαγό, Τζούρτο και Ζαΐμη, οι γηπεδούχοι όχι μόνο επέστρεψαν αλλά πήραν και τα ηνία της αναμέτρησης (43-37) στα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου. Οι Κανταρτζής και Ντιμπ ξύπνησαν την ομάδα τους από τον... λήθαργο, ο Τζούρτος από την άλλη μεριά συνέχισε να "πυροβολεί" από την περιφέρεια και το 48-50 του τρίτου δεκαλέπτου άφηνε τα πάντα ανοιχτά εν όψει συνέχειας.

Ένα σπουδαίο ντέρμπι παρακολουθήσαμε στο τέταρτο δεκάλεπτο με το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς χέρια και τις δύο ομάδες να παλεύουν για κάθε κατοχή. Με νέα τρίποντα του Λαγού και του Τζούρτου η Thunderblaze έμενε κοντά στο σκορ και διεκδικούσε τη νίκη, όμως οι φιλοξενούμενοι με την εμπειρία του Κανταρτζή και την κυριαρχία των Χριστοφορίδη - Δρελιώζη στο ζωγραφιστό, έκαναν ένα ξέσπασμα στα τελευταία λεπτά και έφτασαν πολύ δύσκολα στη νίκη με 64-70.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Κοντομίχης με double double και 12 πόντους (2/5 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 2/4 βολές, 12 ριμπάουντ). Οι γηπεδούχοι είχαν 17/46 δίποντα, 8/28 τρίποντα και 6/11 βολές. Μάζεψαν 31 ριμπάουντ και έδωσαν 16 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 18/39 δίποντα, 6/23 τρίποντα και 16/21 βολές. Μάζεψαν 51 ριμπάουντ και έδωσαν 10 ασίστ.

Thunderblaze (Λαγός): Αγγελόπουλος 2, Ζαΐμης 9, Κούρτης 16 (1), Λαγός 14 (4), Μαλεβίτης 8, Τζούρτος 15 (3)

Shot (Κανταρτζής): Αναστασάκης 4, Δρελιώζης 8, Ζευγώλης, Κανταρτζής 18 (2), Κοντομίχης 12 (2), Λάζουκιτς 11 (1), Ντιμπ 10 (1), Χριστοφορίδης 7

Τι μας άρεσε: Η εξαιρετική διαχείριση των νικητών στα τελευταία λεπτά.