21/07/2021
Reload 13 13 27 13 - 66 -
Delicatoi 9 11 8 19 - 47 -

Με ένα ξέσπασμα στους 8 οι Reload!

Με ένα ξέσπασμα στο τρίτο δεκάλεπτο, οι Reload μετέτρεψαν σε υγιεινό περίπατο το παιχνίδι κόντρα στους Delicatous, κερδίζοντας με 66-47 και προκρίθηκαν στα προημιτελικά της Summer Development League, εκεί όπου θα αντιμετωπίσουν τον νικητή του ζευγαριού Gunners – Pressof!

Οι Reload ήταν αυτοί που ξεκίνησαν πιο δυνατά το ματς, καθώς προηγήθηκαν με 11-2 στα πρώτα τέσσερα λεπτά, μετά από 4 πόντους του Βεργόγιαννη και 3 του Αλέξη. Στη συνέχεια της περιόδου οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και με 4 πόντους του Βρακά, τρίποντο του Αυγουλή και βολές του Αστυφίδη, μείωσαν στους 4, 13-9.

Μια επανάληψη της πρώτης περιόδου παρακολουθήσαμε στο δεύτερο δεκάλεπτο, εκεί όπου με τρίποντα των Διονύση Περιβολάρη, Σπανού και Χαρακίδα, οι Πειραιώτες πήγαν στα αποδυτήρια όντας σε θέση οδηγού με 26-20. Από κοντά ακολουθούσαν και σε εκείνο το σημείο οι Delicatoi, με το δίδυμο Βρακά – Γερεουδάκη να τραβάει το κουπί στην επίθεση με 5 και 4 πόντους, αντίστοιχα.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Reload φρόντισαν να καθαρίσουν το παιχνίδι, αφού οι Χαρακίδας (7π), Πανταζής (7π), Σπανός (5π) και Βεργόγιαννης (4π) πετούσαν φωτιές και η διαφορά έφτασε τους 25, 53-28. Δεν μπόρεσαν οι ασπρόμαυροι να βγάλουν κάποια αντίδραση σε εκείνο το διάστημα, παρά τους 4 πόντους του Βρακά και τους 4 του Γερεουδάκη. Σκορ τρίτης περιόδου 53-28!

Διαδικαστικό χαρακτήρα απέκτησε το τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα και έτσι οι Reload έφτασαν εύκολα στη νίκη με 66-47, έπειτα από 4 πόντους του  Χρόνη και τριποντάκι του Χαρακίδα. Για τους Delicatous στα τελευταία λεπτά ξεχώρισαν οι Βρακάς και Γερεουδάκης με 10 και 7 πόντους, αντίστοιχα.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 3/4 βολές, 21/46 δίποντα και 7/26 τρίποντα. Πήραν 45 ριμπάουντ, έδωσαν 19 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 7 λάθη και είχαν 2 κοψίματα. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 11/14 βολές, 12/41 δίποντα και 4/25 τρίποντα.  Μάζεψαν 47 ριμπάουντ, μοίρασαν 5 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές και έκαναν 9 λάθη.

Hall of Brands mvp των Reload κλασικά ο Πανταζής με 11 πόντους (double-double), έχοντας 4/6 δίποντα και 1/2 τρίποντα, ενώ μάζεψε 12 ριμπάουντ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 1 λαθάκι. Πολυτιμότερος για τους Delicatous ο Γερεουδάκης με 15 πόντους (double-double), έχοντας 3/4 βολές, 6/20 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Πήρε 18 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 1 λαθάκι με την σειρά του.

Reload (Γαλανός): Περιβολάρης Δ. 5 (1), Σπανός 11 (3), Χαρακίδας 14 (2), Χρόνης 6, Πανταζής 11 (1), Περιβολάρης Κ., Λυράκης 6, Αλέξης 3, Βεργόγιαννης 10

Delicatoi (Τζεδάκης): Γερεουδάκης 15, Αυγουλής 3 (1), Βρακάς 23 (3), Τζεδάκης, Αστυφίδης 6

Τι μας άρεσε: Το εκπληκτικό τρίτο δεκάλεπτο των Reload!