15/03/2022
L' Ovelha Negra 13 9 12 6 - 40 -
Παντοφlakers 19 10 10 14 - 53 -

Με έναν σμπάρο, δύο τρυγόνια για τους Παντοφlakers!

Σημαντική νίκη πήραν χθες το βράδυ στα Άνω Λιόσια οι Παντοφlakers, καθώς σε εξ αναβολής παιχνίδι για την 13η αγωνιστική του πρώτου ομίλου της Development League κέρδισαν την L' Ovelha Negra με 40-53 και μπήκαν και εκείνοι στο κόλπο της τετράδας, παίρνοντας παράλληλα και το πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας, αφού κάλυψαν το -12 του πρώτου γύρου.

Με τον Πυρνοκόκη να ξεκινάει καυτός το ματς και να πετυχαίνει 12 πόντους, οι Παντοφlakers προηγήθηκαν με 4-15, 4:00 για την λήξη της πρώτης περιόδου. Αντέδρασαν στο φινάλε του δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι και με 6 πόντους του Κλεφτόγιαννη και τριποντάκι του Σπάθη, μείωσαν στους 6, 13-19!

Στην δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι δεν έχασαν στιγμή το τιμόνι από τα χέρια τους και με ακόμη 7 πόντους του Πυρνοκόκη, πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 7 πόντων, 22-29. Την L’ Ovelha Negra κράτησαν κοντά στο σκορ σε εκείνο το σημείο οι 5 πόντοι του Αλέξανδρου Καλούδη και τα καλάθια των Λυμέρη – Κλεφτόγιαννη.

Με 5 συνεχόμενους πόντους του Πατσίκα στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, οι Παντόφλες βρέθηκαν για πρώτη φορά στο +12, 22-34. Στη συνέχεια της περιόδου οι ασπρόμαυροι επέβαλαν τον δικό τους ρυθμό και με μπροστάρη τον Γρηγορόπουλο με 7 πόντους, μείωσαν στους 5, 34-39, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η παρέα του Ζαχαρογιάννη είχε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και με δράστες στην επίθεση τους Πατσίκα (6π), Καρπεράκη, Σκούρα και Μουγκαράκη, έφτασε δίκαια στη νίκη με 40-53, καλύπτοντας την διαφορά του πρώτου γύρου. Δεν μπόρεσε να γυρίσει το ματς στα τελευταία λεπτά η L’ Ovelha Negra, καθώς κόλλησε επιθετικά, με τους Σπάθη και Γρηγορόπουλο να βρίσκουν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 6/9 βολές, 14/50 δίποντα και 2/17 τρίποντα. Πήραν 39 ριμπάουντ, έδωσαν 9 ασίστ, έκλεψαν 2 φορές, έκαναν 7 λάθη και είχαν 3 τάπες. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 11/19 βολές, 15/43 δίποντα και 4/21 τρίποντα. Μάζεψαν 54 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 1 φορά, έκαναν 11 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Πολυτιμότερος της L’ Ovelha Negra ο Κλεφτόγιαννης με 11 πόντους, έχοντας 3/3 βολές, 4/8 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ και έκανε 1 λαθάκι. Betsson mvp των Παντοφlakers ο Σκούρας με 7 πόντους, έχοντας 5/6 βολές, 1/7 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Πήρε 16 ριμπάουντ, έδωσε 4 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 4 λάθη και είχε 1 μπλοκ.

L’ Ovelha Negra (Λυμέρης): Καλούδης Α. 7 (1), Κλεφτόγιαννης 11, Σπάθης 9 (1), Lee, Λυμέρης 2, Γρηγορόπουλος 11

Παντοφlakers (Ζαχαρογιάννης): Πυρνοκόκης 19 (2), Κολιοφώτης 1, Καρπεράκης 4, Πατσίκας 13 (1), Σκούρας 7, Καρκάνης 3, Παπαχρυσοστόμου, Μουγκαράκης 6

Τι μας άρεσε: Η διάρκεια που είχαν στην απόδοσή τους οι Παντοφlakers!