05/03/2020
Wolves 12 13 11 8 - 44 -
Antilalos BC 11 14 17 19 - 61 -

Με έναν σμπάρο, δύο τρυγόνια ο Αντίλαλος!

Ζωντανός για την κατάληψη της δεύτερης θέσης του τρίτου ομίλου της Development League παραμένει ο Αντίλαλος, καθώς για την 16η αγωνιστική κέρδισε τους Wolves με 44-61 και τους πλησίασε στον πόντο, καλύπτοντας μάλιστα και το -9 του πρώτου γύρου!

Χέρι χέρι πήγαιναν οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα της συνάντησης, με τους Wolves να προηγούνται με 12-11, μετά από 4 πόντους του Δρακόπουλου, 3 του Φιλοκώστα και 3 του Μαναζή. Ο Μπουρίτης με 4 πόντους τραβούσε το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά, ενώ από 2 πρόσθεσαν οι Σουλτάτος, Δαγδιλέλλης και Νίκος Λάγιος.

Με 4 πόντους του Νίκου Λάγιου και τρίποντα των Δήμου – Θεοδώρου, ο Αντίλαλος πήρε αέρα 6 πόντων, 17-23, 4:30 για την ανάπαυλα. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι αντέδρασαν άμεσα και με δύο τρίποντες βόμβες του Μεϊκόπουλου, αλλά και ακόμη 5 πόντους του Δρακόπουλου, έφεραν το ματς σε απόλυτη ισορροπία, 25-25!

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η ομάδα του Ζαμπέτα ανέβασε αισθητά την απόδοσή της και με τους Μπουρίτη (5π), Νίκο Λάγιο (4π), Θεόδωρου (3π) και Γκολέ (3π) να πετούν φωτιές, πήρε αέρα 9 πόντων, 33-42! Ο Καρατζάς με 3/3 βολές ήταν αυτός που διαμόρφωσε το σκορ της τρίτης περιόδου για λογαριασμό των Wolves, 36-42, ενώ νωρίτερα 4 πόντους έβαλε ο Φιλοκώστας.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ο Αντίλαλος έβγαλε περισσότερη ενέργεια στο παρκέ και με δράστες στην επίθεση τους Δήμου – Δαγδιλέλλη με 6 και 5 πόντους, αντίστοιχα, έφτασε εύκολα εν τέλει στη μεγάλη νίκη με 44-61. Ο Μεϊκόπουλος και ο Μαρσέλος ήταν αυτοί που ξεχώρισαν στα τελευταία λεπτά για τους Λύκους με ένα τρίποντο ι καθένας.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 15/21 βολές, 7/31 δίποντα και 5/24 τρίποντα. Πήραν 35 ριμπάουντ, έδωσαν 5 ασίστ, έκλεψαν 2 φορές και έκαναν 8 λάθη. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 5/8 βολές, 16/34 δίποντα και 8/30 τρίποντα. Μάζεψαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, έκαναν 5 λάθη και είχαν 2 κοψίματα.

Πολυτιμότερος των Wolves ο Καρατζάς με 8 πόντους, έχοντας 3/3 βολές, 1/4 δίποντα και 1/2 τρίποντα. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ και ήταν αλάνθαστος. Κορυφαίος για τον Αντίλαλο ο Νίκος Λάγιος με 10 πόντους (double-double), έχοντας 2/2 βολές και 4/9 δίποντα. Πήρε 12 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ και ήταν αλάνθαστος με την σειρά του.

Wolves (Τύρος): Καρατζάς 8 (1), Μεϊκόπουλος 6 (2), Πετρόπουλος, Τύρος, Φιλοκώστας 9, Μαρσέλος 5 (1), Σπαθής, Μαναζής 5, Δρακόπουλος 11 (1)

Αντίλαλος (Ζαμπέτας): Λάγιος Δ. 4, Λάγιος Ν. 10, Μάινας 4, Σουλτάτος 4, Δαγδιλέλλης 7 (1), Μπουρίτης 9 (1), Δήμου 9 (3), Μπαμπλέκος, Γκολές 5 (1), Θεόδωρου 9 (3), Ηλιόπουλος, Σκαμπαρδώνης

Τι μας άρεσε: Το εξαιρετικό τέταρτο δεκάλεπτο του Αντίλαλου, όπως και η μαχητικότητα των Wolves για σχεδόν τρία δεκάλεπτα!