28/11/2022
Ναυάγια 15 12 14 22 - 63 -
Pink Paper 14 22 13 17 - 66 -

Με ενέργεια και πάθος οι Pink Papers!

Την τρίτη τους νίκη στο πρώτο όμιλο στο πρωτάθλημα του Rebound πήραν οι Pink Paper, οι οποίοι επικράτησαν κόντρα στα Ναυάγια στο κλειστό του Αγίου Νικολάου με 66-63.

Με καλύτερο ρυθμό μπήκαν στο πρώτο δεκάλεπτο οι Pink Paper, οι οποίοι με μπροστάρη τον Καμπόσο που σημείωσε 5 πόντους, προηγήθηκαν με 12-6 στο 7’. Τα Ναυάγια αντέδρασαν και έχοντας τον μεγάλο ηγέτης τους, Λουκά Καραβασίλη σε μεγάλη μέρα με 9 πόντους, έκλεισαν την περίοδο στο συν 1, 15-14.

Στο πρώτο πεντάλεπτο του δεύτερου δεκαλέπτου το μομέντουμ δεν άλλαξε με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι – χέρι στο σκορ. Από το 15’ και μετά οι Pink Paper αντέδρασαν και με τους Μποτσάκο (7π), Καμπόσο (5π), Καραΐσκο (3π) πήραν διαφορά 9 πόντων, 36-27 με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Για τα Ναυάγια, 7 πόντους σημείωσε ο Παναγιώτης Θωμάς.

Οι φιλοξενούμενοι, κατέστησαν σαφές πως είχαν βρει τον ρυθμό που αναζητούσαν. Με πλουραλισμό στην επίθεση αλλά και καλή άμυνα, η ομάδα του Καμπόσου διατήρησε με ασφάλεια την διαφορά που είχε, κλείνοντας το δεκάλεπτο στο συν 8, 49-41. Για τα Ναυάγια, ο Καραβασίλης προσπαθούσε με ατομικές ενέργειες να διατηρήσει την ομάδα του κοντά στο σκορ.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Pink Paper ανέβασαν την διαφορά στους 12, 57-45 και έδειξαν ότι τελειώνουν το ματς. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι με δύο τρίποντο του Χάνου μείωσαν στους 6, 57-51. Ο Καραΐσκος απάντησε, και πρακτικά τελείωσε το παιχνίδι με τους γηπεδούχους να παίρνουν τη νίκη με 66-63.

Betsson MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε ο Κώστας Καραΐσκος με 17 πόντους, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 9 κλεψίματα και 1 λάθος. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ανδρέας Χάνος με 19 πόντους, 19 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 4 λάθη.

Συνολικά τα Ναυάγια είχαν 19/38 δίποντα, 5/22 τρίποντα και 10/21 τρίποντα. Μάζεψαν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές την μπάλα κι έκαναν 25 λάθη. Από την άλλη οι νικητές είχαν 24/44 δίποντα, 3/20 τρίποντα και 9/28 τρίποντα. Μάζεψαν 37 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 18 φορές την μπάλα κι έκαναν 13 λάθη.

Ναυάγια (Καραβασίλης): Ασημακόπουλος 3, Θωμάς 9, Καραβασίλης 22, Καριατλής 3, Μελισσάρης 7, Χάνος 19, Χαλακατέβας.

Pink Paper (Καμπόσος): Αζάρ 6, Ζηζόπουλος, Καμπόσος 11, Καραΐσκος 17, Καρπούζης 4, Κονταρίνης 12, Κωλλέτης 2, Μπικοράρος 2, Μποτσάκος 12.

Τι μας άρεσε: Το πάθος των δύο ομάδων για τη νίκη!