23/09/2023
Basket Maniacs 18 18 22 12 - 70 -
Pourangers BC 13 18 7 7 - 45 -

Με επιθετική πολυφωνία οι Maniacs!

Δεύτερη αγωνιστική για τον τέταρτο όμιλο της Development 1, με τους Basket Maniacs, παίζοντας κατά περιόδους πολύ όμορφο μπάσκετ, να παίρνουν την δεύτερη τους νίκη για τη φετινή σεζόν, επικρατώντας με τον έξι ηρωικών Pourangers με 70-45.

Καλύτερα ξεκίνησαν το ματς οι Maniacs, βρίσκοντας γρήγορα στόχο με τους Κεραμάρη (7π.), Αρβανιτίδη (2π.) και Καλαμιώτη (1τρ.) και στέλνοντας τη διαφορά στο 11-4, 4 λεπτά μετά την έναρξη του παιχνιδιού. Από την άλλη, οι Pourangers με τους τρείς πόντους του Αθ. Μπούτζη και τέσσερις του Σπ. Μπούτζη και του Κουμπούρου από τη μέση απόσταση, παρέμειναν κοντά στους προπορευόμενους Maniacs. Σκορ πρώτου δεκαλέπτου 18-13!

Η επιθετική πολυφωνία των Βasket Maniacs στο δεύτερο δεκάλεπτο βρέθηκε αντιμέτωπη με το one man show του Θανάση Μπούτζη από τους Pourangers. Με τον νεαρό γκαρντ να σκοράρει 14 πόντους σε αυτό το δεκάλεπτο, οι Pourangers φώναξαν βροντερά παρών και μείωσαν αισθητά τη διαφορά. Από την άλλη πλευρά, οι Manicas πλήγωσαν το αντίπαλο καλάθι με με high scorers τον Καλαμιώτη και τον Κεραμάρη, οι οποίοι πέτυχαν 7 πόντους. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια, με τον φωτεινό πίνακα να γράφει 36-31.

Στο τρίτο δεκάλεπτο παρακολουθήσαμε μια πραγματική παράσταση από τον Τσαλή, ο οποίος έβαλε 12 πόντους με 100% ποσοστά ευστοχίας! Ο guard των Maniacs οδήγησε την ομάδα του σε ασφαλή διαφορά, στέλνοντας το σκορ στο 51-36, 6,5 λεπτά πριν το τέλος του δεκαλέπτου. Για τους Pourangers, ο Κουμπούρος με 3 και ο Μουσκής με 4 ήταν οι πρωτεργάτες της επιθετικής προσπάθειας των Maniacs, οι οποίοι λόγω των πολλών απουσιών, είχαν αρχίσει να εμφανίζουν σημάδια κούρασης,

Διαδικαστικού χαρακτήρα ήταν το τελευταίο δεκάλεπτο, με τον Μουσκή να οδηγεί τους Pourangers με 5 δικούς του πόντους, μειώνοντας τη διαφορά στους 14, τρία λεπτά πριν το τέλος του παιχνιδιού. Οι Basket Maniacs, αν και έμειναν άποντοι στα πρώτα δύο λεπτά, βρήκαν στόχο με τον Τσαλή, ο οποίος προσέθεσε άλλους 5 πόντους στο κασέ του και με τρεις πόντους του κεραμάρη στο τέλος, πήραν τελικά τη νίκη με 70-45 και ανέβηκαν στις πάνω θέσεις του τετάρτου ομίλου της D1.

Betsson MVP για τους Maniacs αναδείχτηκε ο Ιωάννης Κεραμάρης με 23 πόντους, 9 ριμπαουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ από τους Pourangers ξεχώρισε ο Θανάσης Μπουτζής με 19 πόντους και 14 ριμπάουντ.

Basket Maniacs (Καλαμιώτης): Αρβανιτίδης 4, Δημητριάδης 6, Καλαμιώτης 12 (12 ριμπ.), Κεραμάρης 23, Μπένος, Σασσάς, Γιώργος Στασινόπουλος, Σπύρος Στασινόπουλος 2 (5ασ.), Στενάκης 6, Τσαλής 17.

Pourangers (Μπούτζης): Γεωργιόπουλος, Κουμπούρος 11, Μουσκής 11, Αθανάσιος Μπούτζης 19 (14 ριμπ.), Σπύρος Μπούτζης 4, Στρατόπουλος

Τι μας άρεσε: Το άχαστο τρίτο δεκάλεπτο του Βαγγέλη Τσαλή!