02/03/2024
Trelakers 10 17 17 14 - 58 -
The Roots 4 6 11 12 - 33 -

Με φορά για τα playoffs οι TreLakers!

Το ξεκίνημα ήταν νωθρό και για τις δύο ομάδες, καθώς έψαχναν να βρουν τα πατήματα τους στο παρκέ. Λίγο καλύτεροι εμφανίστηκαν οι γηπεδούχοι, βρίσκοντας λύσεις επιθετικά από τον Γκορίτσα. Οι Roots ήταν ιδιαίτερα άστοχοι στο πρώτο δεκάλεπτο με το σκορ να βρίσκεται στο 10-4.

Οι TreLakers ανέβασαν ρυθμούς στην συνέχεια και με εύκολα καλάθια στον αιφνιδιασμό από τον Τσουκνιδή, έστειλαν την διαφορά πάνω από τους δέκα. Οι Roots προσπάθησαν να ακολουθήσουν στο σκορ, με το τρίποντο του Σοκολάκη να δίνει ανάσα στους φιλοξενούμενους και να τους κρατάει κοντά στο σκορ. Σκορ ημιχρόνου στο 27-10.

Αποφασισμένοι να τελειώσουν την δουλειά από νωρίς εμφανίστηκαν οι γηπεδούχοι στην επανάληψη, με τον εκπληκτικό Σγούρο να δείχνει ότι βρίσκεται σε καλή μέρα και να σημειώνει 6 κρίσιμους πόντους, βάζοντας για τα καλά σε θέση οδηγού την ομάδα του. Σαφώς βελτιωμένοι εμφανίστηκαν στο τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι, με το Γουρνέλο να σημειώνει 7 πόντους, βρίσκοντας σκορ μέσα από ωραίες συνεργασίες.

Το τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού ήταν διαδικαστικό, με τους γηπεδούχους να έχουν κλειδώσει την νίκη και τις δύο ομάδες να προσφέρουν ωραίο επιθετικό θέαμα. Οι TreLakers έφυγαν από το Κάρβουνο με μια ακόμα νίκη, επικρατώντας με 58-33.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Τσουκνιδής με 12 πόντους, 6 ριμπάουντ και 1 ασίστ. Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Αργυράκης με 2 πόντους και 8 ριμπάουντ.

TreLakers (Μαυρόπουλος): Zervas 9, Βαρθαλίτης 4, Γκορίτσας 12, Γώγος 5, Μαυρόπουλος, Σγούρος 10, Τσουκνιδής 12, Φλωρόπουλος 6

The Roots (Σοκολάκης): Αργυράκης 2, Γουρνέλος 13, Γούλας 2, Ζαμπάρας 6, Κατσουράνης 4, Σοκολάκης 3, Φιλιππής 3

Τι μας άρεσε: Ο ρυθμός του παιχνιδιού!