04/10/2020
Space Jam 18 2 9 9 - 38 -
Basket Case 12 14 13 8 - 47 -

Με φόρα για το πρωτάθλημα η Basket Case!

Με νίκη αποχαιρέτησε το κύπελλο η Basket Case, καθώς για την τρίτη και τελευταία αγωνιστική του 20ου ομίλου κέρδισε την Space Jam με 38-47 στο κλειστό του Κολωνού.

Καλύτερο ξεκίνημα πραγματοποίησε η Space Jam στο ματς, καθώς με 4 πόντους του Γιακουμή, 4 του Χατζόπουλου και τρίποντα των Ψαρόπουλου – Μαυροσκότη, προηγήθηκαν με 18-12. Ο Ταγκούλης με 7 πόντους και ο Σταμουλακάτος από την περιφέρεια έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά.

Αλλαγή σκηνικού στην δεύτερη περίοδο του παιχνιδιού, με την Basket Case να επιβάλει τον δικό της ρυθμό και με ακόμη 6 πόντους του Ταγκούλη και 3 του Χέλμη, πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα 6 πόντων, 20-26. Χωρίς καλάθι εντός πεδιάς ήταν οι γηπεδούχοι στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Γιακουμή να βάζει 2/2 βολές!

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η παρέα του Χέλμη έφτασε μέχρι και στο +11, 21-32, κλείνοντας τελικά το τρίτο δεκάλεπτο στο +10, 29-39, μετά από 5 πόντους του Καλοκαιρινού και 4 του Ταγκούλη. Την Space Jam κράτησε όρθια σε εκείνο το σημείο ο Χατζόπουλος, πετυχαίνοντας τους 7 από τους 9 πόντους της ομάδας του. Σκορ τρίτης περιόδου 29-39!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ο ρυθμός της συνάντησης έπεσε και έτσι οι ασπρόμαυροι έφτασαν εν τέλει σχετικά εύκολα στη νίκη με 38-47, χάρη σε 4 πόντους του Καλοκαιρινού και 4 του Ταγκούλη. Για την ομάδα του Μαυροσκότη στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Ψαρόπουλος, Χατζόπουλος, Γιακουμής και Γκολιανόπουλος.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 8/17 βολές, 12/48 δίποντα και 2/16 τρίποντα. Πήραν 49 ριμπάουντ, έδωσαν 5 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές και έκαναν 13 λάθη. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 8/18 βολές, 15/44 δίποντα και 3/19 τρίποντα. Μάζεψαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, ενώ έκαναν 13 λάθη και είχαν 2 τάπες.

Πολυτιμότερος της Space Jam ο Γιακουμής με 8 πόντους, έχοντας 6/8 βολές και 1/9 δίποντα. Μάζεψε 16 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 2 λάθη. Κορυφαίος της Basket Case ο Ταγκούλης με 21 πόντους (double-double), έχοντας 3/8 βολές, 6/16 δίποντα και 2/4 τρίποντα. Πήρε 11 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, έκανε 4 λάθη και είχε 2 κοψίματα.

Space Jam (Μαυροσκότης): Γιακουμής 8, Γαλάνης, Μαυροσκότης 3 (1), Χατζόπουλος 13, Πέτσας 2, Ψαρόπουλος 8 (1), Κολέογλου 2, Γκολιανόπουλος 2

Basket Case (Χέλμης): Ταγκούλης 21 (2), Κολιάκος 4, Καλοκαιρινός 11, Σαρακινός 2, Σταμουλακάτος 6 (1), Χέλμης 3

Τι μας άρεσε: Η εξαιρετική αμυντική λειτουργία της Basket Case από το δεύτερο δεκάλεπτο μέχρι το φινάλε!