04/01/2023
Ερυθρός Σταυρός 8 12 11 14 - 45 -
Gunners 17 21 7 19 - 64 -

Mε φόρα και το 2023 οι Gunners!

Με νίκη ξεκίνησαν το 2023 οι Gunners καθώς ξεπέρασαν το εμπόδιο του Ερυθρού Σταυρού στο Athens Sports Hall.

Από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο έδειξαν τις προθέσεις τους οι Gunners, αφού με καλάθια των Καλογιαννίδη, Πάνια και Ακουμιανάκη πήραν διαφορά ασφαλείας (8-17).. Οι γηπεδούχοι ήταν στατικοί στην επίθεση και σκόραραν κυρίως με τον Κουτουζή.

Οι παίχτες του Ερυθρού Σταυρού ήταν πιο... δραστήριοι στο δεύτερο δεκάλεπτο, αφού σημείωσαν 12 πόντους με τους Κουτουζή και Μιχάλακα να ξεχωρίζουν με την απόδοσή τους, όμως το πρόβλημα στην άμυνα παρέμεινε... άλυτο. Οι φιλοξενούμενοι με πολυφωνία στην επίθεση και όμορφο μπάσκετ κατά διαστήματα, εκτόξευσαν την διαφορά στο +18 (20-38) και έκαναν αποφασιστικό βήμα για τη νίκη.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε, αφού η ομάδα του Παναγόπουλου συνέχισε να παίζει ωραίο μπάσκετ και να διατηρεί εύκολα το υπέρ της προβάδισμα χάρη στους Πατσίκα, Πάνια και Ακουμιανάκη. Οι Μιχάλακας και Κουτούζης τράβηξαν και πάλι το... κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων που ωστόσο δεν έδειξαν σημάδια βελτίωσης στην άμυνα. Σκορ τρίτου δεκαλέπτου, 31-45.

Τυπική διαδικασία είχε το τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού αφού τα πάντα είχαν πάρει τον δρόμο τους. Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν και πάλι "στροφές", πήγαν την διαφορά πάνω από τους 20 πόντους και έφτασαν με εμφατικό τρόπο στην έβδομη τους νίκη στο πρωτάθλημα. Οι γηπεδούχοι παρά την βαριά ήττα τους, παρουσιάστηκαν καλύτεροι και άφησαν μια αισιοδοξία εν όψει συνέχειας.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Πατσίκας με double double και 18 πόντους (6/9 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 3/4 βολές, 12 ριμπάουντ). Οι γηπεδούχοι είχαν 17/35 δίποντα, 3/30 τρίποντα και 2/7 βολές. Μάζεψαν 42 ριμπάουντ και έδωσαν 10 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 20/60 δίποντα, 7/24 τρίποντα και 3/7 βολές. Μάζεψαν 55 ριμπάουντ και έδωσαν 16 ασίστ.

Ερυθρός Σταυρός (Δασκάλου): Γιάννης Κεραμίδας 2, Γιώργος Κεραμίδας, Κολοβός 4, Κουτουζής 13 (2), Μιχάλακας 24 (1), Πάντζαλης 2

Gunners (Παναγόπουλος): Ακουμιανάκης 8, Ζούρος 6, Καλογιαννίδης 8, Καραμπέτσος 14, Πάνιας 18 (6), Πατσίκας 18 (1), Φιφής 2

Τι μας άρεσε: Το πολύ καλό κλίμα κάτω από το οποίο διεξήχθη το ματς.