16/12/2023
Ανυπόταχτοι Γαλάτες 19 19 12 12 - 62 -
Couvaliers 10 18 17 9 - 54 -

Με φόρα οι Γαλάτες!

Οι γηπεδούχοι παραμένουν στα ψηλά, μιας και βρίσκονται στη 3η θέση της βαθμολογίας με ρεκόρ 7-3, ενώ οι Couvaliers από την άλλη δεν τα κατάφεραν για 6η συνεχόμενη αγωνιστική και έπεσαν στο 3-7.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν «ζεστά» πίσω από τα 6,75 με τον Δημογερόντα να βρίσκει απάντηση στα τρίποντα των Κούκη και Χριστοδούλου και τους Couvaliers να προηγούνται 7-8. Στο σημείο εκείνο οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα (9-8), το οποίο και δεν θα άφηναν από τα χέρια τους μέχρι το τέλος. Δούστος και Γαλανόπουλος συνέχισαν την καλή δουλειά που έκαναν οι Γαλάτες πίσω από τα 6,75 και το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 19-10.

Στις αρχές της δεύτερης περιόδου η απόσταση ξέφυγε για λίγο στο +14, όταν ο Ανδρικόπουλος έγραψε το 24-10. Οι Couvaliers μάζεψαν κάπως τη διαφορά, ενώ έφτασαν ακόμα και στο -4, με τον Σακελλαρίου να κάνει το 32-28. Λαδάς και Φραντζεσκάκης βρήκαν λύσεις επιθετικά και έτσι οι Ανυπόταχτοι Γαλάτες πήγαν στη διακοπή του ημιχρόνου με προβάδισμα 10 πόντων υπέρ τους (38-28).

Στο τρίτο δεκάλεπτο το… έργο ήταν ίδιο, με τους Couvaliers να πλησιάζουν ξανά μέχρι τους 4 πόντους, αλλά τους γηπεδούχους να βρίσκουν πάλι τρόπο να απομακρυνθούν. Ο Λαδάς έκανε τρομερή δουλειά επιθετικά, με τους φιλοξενούμενους να μην μπορούν να τον σταματήσουν. Με ένα τρίποντο του Αθανασόπουλου και τις βολές του Τσιρδήμου, οι Couvaliers πλησίασαν στο 50-45 με το οποίο έκλεισε το δεκάλεπτο.

Ενώ οι Couvaliers ξανά είχαν μία ευκαιρία να διεκδικήσουν κάτι καλύτερο, πάλι δεν μπόρεσαν να κάνουν το κάτι παραπάνω, με τους Γαλάτες να παίρνουν απόσταση 13 πόντων (60-47). Η ψυχολογία ήταν πλέον στη μεριά των γηπεδούχων, οι οποίοι απλά έπρεπε να διαχειριστούν τα τελευταία λεπτά, όπως και έκαναν, για να φτάσουν στη νίκη με 62-54.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιώργος Λαδάς με 20 πόντους, 1 ασίστ, 4 κλεψίματα και 5 ριμπάουντ. Από τους Couvaliers ξεχώρισε ο Βασίλης Χριστοδούλου με 13 πόντους, 9 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Οι Ανυπόταχτοι Γαλάτες είχαν 17/46 δίποντα, 8/31 τρίποντα, 4/9 βολές, 48 ριμπάουντ, όπως και 11 ασίστ, 5 κλεψίματα και 5 λάθη. Οι Couvaliers μέτρησαν 6/24 δίποντα, 12/33 τρίποντα, 6/11 βολές, 40 ριμπάουντ, αλλά και 10 ασίστ, 5 κλεψίματα και 9 λάθη.

Ανυπόταχτοι Γαλάτες (Ανδρικόπουλος): Ανδρικόπουλος Τ. 2(2ρ.), Γαλάνης 11(2ρ.), Δημογέροντας 12(5ρ.), Δούστος 11(5ρ.), Καζάνας, Καλλούλλη, Λαδάς 20(5ρ.), Μπετχαβάς, Φραντζεσκάκης 6(9ρ.), Φώτου

Couvaliers (Αθανασόπουλος): Αθανασόπουλος 6(3ρ.), Βλαχούλης 8(1ρ.), Καζάνης 5(7ρ.), Κούκης 3(4ρ.), Σακελλαρίου 6(2ρ.), Σμέτης 8(4ρ.), Τσιρδήμος 5(10ρ.), Χριστοδούλου 13(9ρ.)

Τι μας άρεσε: Η αντίδραση των Γαλατών κάθε φορά που οι Couvaliers πλησίαζαν.