30/05/2022
Harlems 19 18 23 20 - 80 -
Αναλώσιμοι 17 20 15 16 - 68 -

Με φόρα οι Harlems!

Για τον τρίτο όμιλο της Summer Development League, οι πρωταθλητές της Winter Master League Harlems(1-0) υποδέχτηκαν στο Ανδρέας Παπανδρέου το βράδυ της Κυριακής τους Αναλώσιμους (1-0) και πιάνοντας καλή απόδοση στο δεύτερο ημίχρονο πήραν το δεύτερο ροζ φύλλο απέναντι στους πολύ μαχητικούς αντιπάλους τους.

Οι ομάδες συμβάδιζαν στα πρώτα λεπτά παίζοντας σε γρήγορο τέμπο.Οι γηπεδούχοι στηρίχθηκαν στην τετράδα Σταυρόπουλου (6π), Merkevicius (5), Μότσιου & Κάντζιου (από 4), ενώ οι Μανώλης (6) & Αργυρούδης (5) σκόραραν για τους Αναλώσιμους, για το 19-17 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι. Οι φιλοξενούμενοι με όπλο την ευστοχία από τα 6.75 και τους Αργυρούδη (7), Τάγαρη, Χρηστακάκο (από 4) και Φωτίου (3) προσπέρασαν ως το +5, αλλά οι αντίπαλοι τους με τους Μότσιο (6), Δαμίγο (5) & Χατζημιχαήλ (3) τους έφτασαν , για το ισόπαλο 37-37 στου δρόμου τα μισά.

Μετά την ανάπαυλα η παρέα του Ρουσιώτη ανέβασε την απόδοση της με το κουαρτέτο Σταυρόπουλου – Κάντζιου (από 6π) , Καρρά(5) και Μότσιου (4) φτάνοντας ως το +10. Στον αντίποδα ο Ανδρόνικος με 4π, παρέα με τον Χρηστακάκο συνέβαλαν για το 60-52 στο τριαντάλεπτο.

Στα δέκα τελευταία λεπτά οι ομάδες συνέχισαν σε up tempo. Το συγκρότημα του Λιάσκα πλησίασε στο ένα καλάθι (67-65), με τους Τάγαρη (6) & Αργυρούδη (4) πρωταγωνιστές, όμως ο Μerkevicius ύψωσε τείχος με 9 σερί πόντους και χάρη στο ανέβασμα του Χαρακίδα (5) οι “Αμερικάνοι” έτρεξαν ένα επιμέρους 13-3 που τους έδωσε τη νίκη με το δίκαιο τελικό 80-68.

Betsson Mvp αναδείχθηκε με double double ο Λιθουανός Viktor Merkevicius (17π,12ρ,4ασ,2κλ,2κοψ & 3 λ