28/02/2022
Athens Touvlakers 20 9 20 17 - 66 -
Green Rose BC 16 25 19 16 - 76 -

Με φόρα το Green Rose !

Για τη 14η αγωνιστική του πέμπτου ομίλου της Development II League οι Athens Touvlakers (7-6) υποδέχτηκαν το βράδυ του Σαββάτου στο Κάρβουνο το Green Rose (8-5), με το τελευταίο να εκμεταλλεύεται όλα τα δυνατά του σημεία και τρέχοντας ασταμάτητα μετά τα πρώτα 13 λεπτά να φτάνει στο ένατο ροζ φύλλο  !

Οι ομάδες συμβάδιζαν εξ αρχής με τους γηπεδούχους να έχουν καλύτερο ξεκίνημα χάρη στους Αγκουριδάκη, Μαρίνο & Καρμοίρη (από 4), την ώρα που στην αντίπερα όχθη απαντούσαν οι Κοσμόπουλος (8), Τριανταφυλλόπουλος και Διβάρης (από 4) για το 20-16 στο πέρας της πρώτης περιόδου.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε τρία λεπτά ακόμα. Οι φιλοξενούμενοι με τον Τριανταφυλλόπουλο (12) να πυροβολεί τετράκις από τα 6.75 και τον Διβάρη (6) να κάνει τη δουλειά του , έτρεξαν ένα επιμέρους 2-12 κι έφτασαν σε διψήφια διαφορά παρά την αντίδραση του Μαρίνου (3). Σκορ πρώτου ημιχρόνου 29-41.

Δεν άλλαξαν πολλά μετά την ανάπαυλα. Οι Touvlakers ήθελαν μεν (Κοσκέρας, Ρίζας & Μαρίνος από 6π) αλλά δε