18/12/2021
Young Ballers BC 14 18 13 17 - 62 -
Kill Beer 9 9 20 6 - 44 -

Με φουλ πίεση το 8/8 των Young Ballers!

Με όπλο την πίεση σε όλο το γήπεδο, όταν εκείνοι το έκριναν απαραίτητο, οι Young Ballers κέρδισαν την Kill Beer με 62-44 για την ένατη αγωνιστική του πέμπτου ομίλου της D2-League και έκαναν το 8/8!

Κλειστό ματς παρακολουθήσαμε στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, με τους Young Ballers να πιέζουν ψηλά και με 7 πόντους του Παππά, 5 του Ζορμπάνου και καλάθι του Μερμίγκη, προηγήθηκαν με 14-9. Ο Παντελόπουλος με 4 πόντους, ο Αποστολόπουλος με 3 και ο Βραχάτης με 2 έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά.

Μια επανάληψη της πρώτης περιόδου παρακολουθήσαμε στο δεύτερο δεκάλεπτο, εκεί όπου με 8 πόντους του Στεφανάκου και δύο τρίποντα του Ζορμπάνου οι πράσινοι έχτισαν διψήφια διαφορά ασφαλείας 14 πόντων, 32-18. Την Kill Beer κράτησε όρθια το δίδυμο Παντελόπουλου – Αποστολόπουλου με 4 πόντους ο καθένας.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Μπυρόβιοι έκαναν την αντεπίθεσή τους και με προσωπικό show του Αποστολόπουλου με 11 πόντους και 4 του Γκούνα, πλησίασαν στους 3, 34-31, 4:00 για την λήξη της τρίτης περιόδου. Τελικά οι πράσινοι έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο με προβάδισμα 7 πόντων, 45-38, μερα από 7 πόντους του Παππά και 6 του Ανδρεάδη. Σκορ τρίτης περιόδου 45-38!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Young Ballers αποφάσισαν να ανεβάσουν εκ νέου στροφές και με δράστες στην επίθεση τους Παππά (5π), Στεφανάκο (4π) και Μερμίγκη (4π), έφτασαν εύκολα στη νίκη 62-44! Για την Kill Beer στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Παντελόπουλος, Ναλμπαντούδης και Μπακάλης.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 10/20 βολές, 17/60 δίποντα και 6/18 τρίποντα. Πήραν 34 ριμπάουντ, έδωσαν 15 ασίστ, έκλεψαν 33 φορές, έκαναν 16 λάθη και είχαν 2 τάπες. Από την άλλη πλευρά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 12/22 βολές, 16/34 δίποντα και 0/10 τρίποντα. Μάζεψαν 50 ριμπάουντ, μοίρασαν 3 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 35 λάθη και είχαν 5 τάπες.

Κορυφαίος των Young Ballers ο Ζορμπάνος με 11 πόντους, έχοντας 5/6 βολές και 2/4 τρίποντα. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 5 φορές και έκανε 3 λάθη. Πολυτιμότερος της Kill Beer ο Αποστολόπουλος με 15 πόντους (double-double), έχοντας 7/11 βολές και 4/10 δίποντα. Πήρε 17 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 5 λάθη και είχε 1 τάπα.

Young Ballers (Στεφανάκος): Κοσμόπουλος 1, Στεφανάκος 12 (2), Ζορμπάνος 11 (2), Βαρκάρης 4, Ανδρεάδης 8, Μερμίγκης 9, Παππάς 17 (2)

Kill Beer (Τουργέλης): Βραχάτης 4, Γκούνας 4, Αράπογλου, Ναλμπαντούδης 3, Μπακάλης 6, Παντελόπουλος 12, Αποστολόπουλος 15, Κουτσιούκης, Τουργέλης

Τι μας άρεσε: Η ασφυκτική πίεση των Young Ballers!