09/02/2024
BEGOU.. LUCKY 8 12 16 17 - 53 -
ΟΙ ΜΑΕΣΤΡΟΙ 13 22 2 7 - 44 -

Με φοβερό μέταλλο, οι Begoulucky πήραν την 4η νίκη τους

Οι Begoulucky έχουν βαλθεί να... τρελάνουν τους πάντες και πήραν ακόμα μια μεγάλη νίκη, απέναντι στους Μαέστρους (53-44), οι οποίοι ήταν μαχητικοί, αλλά ελλιπείς και περίμεναν σχεδόν τα πάντα από τον Ευαγγελίδη, ο οποίος έκανε συγκινητική προσπάθεια, αλλά δεν ήταν αρκετή. Με αυτή τους τη νίκη οι Begoulucky αναρριχήθηκαν στο 4-1, ενώ οι Μαέστροι υποχώρησαν στο 4-5.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι, παρά το γεγονός πως οι Begoulucky παρατάχθηκαν μόλις 6 άτομα και έχασαν και τον Χασιάκο κατά τη διάρκεια του ματς, με το έργο τους να γίνεται αφάνταστα δύσκολο. Στην Α' περίοδο, οι Μαέστροι προηγήθηκαν με 8-13, με πρωταγωνιστή τον Ευαγγελίδη, όμως στη συνέχεια του πρώτου μέρους... κατέρρευσαν, δέχτηκαν σερί 16-2 και οι Begoulucky πήγαν στην ανάπαυλα με καθαρό προβάδισμα (24-15).

Στην επανάληψη, οι Μαέστροι προσπάθησαν εκ νέου να μπουν στη διεκδίκηση της νίκης και με τον Ευαγγελίδη να πετυχαίνει απίστευτα σουτ, κατάφεραν να προσπεράσουν και να δείξουν τα... δόντια τους (37-38). Το αντίδοτο από πλευράς Begoulucky ήταν ο πλουραλισμός και οι λύσεις από αρκετούς διαφορετικούς παίκτες, με αποτέλεσμα οι Μαέστροι να μην αντέξουν και οι Begoulucky να κατακτήσουν το ροζ φύλλο, επικρατώντας με 53-44.