09/10/2019
War Gamers 27 19 18 19 - 83 -
All-D Blacks 22 21 16 14 - 73 -

Με γεμάτη φαρέτρα οι War Gamers!

Την δεύτερή τους νίκη στα σαλόνια της Elite League πήραν οι War Gamers, καθώς με όπλο το βάθος του πάγκου τους επικράτησαν των All-D Blacks με 83-73 για την τέταρτη αγωνιστική.

Οι War Gamers μπήκαν πολύ δυνατά στο ματς, καθώς με τρία τρίποντα του Σοφούλη, 7 πόντους του Καραγιάννη, 5 του Χαλούδη και 4 του Καρατζή, έχτισαν διψήφια διαφορά 10 πόντων, 22-12, 3:00 για το τέλος της πρώτης περιόδου. Πρόλαβαν να μειώσουν στους 5, 27-22, με τους Μιχελάκο (9π) και Μαρκογιαννάκη (7π) να ηγούνται της επίθεσης της ομάδας τους.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο, με τους Πειραιώτες να οδηγούν το παιχνίδι και τους All-D Blacks να ακολουθούν από κοντά, με τις δύο ομάδες να οδηγούνται στα αποδυτήρια με τον φωτεινό πίνακα να δείχνει 46-43! Για τους γηπεδούχους τις λύσεις στην επίθεση έδωσαν οι Προσελέντης (8π), Καραγιάννης (4π), Καρατζής (4π) και Σοφούλης (3π), ενώ για την παρέα του Δημήτρη Δρελιώζη τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Πλακουράκης (6π), Μιχελάκος (5π), Μαρκογιαννάκης (5π) και Γιώργος Δρελιώζης (5π)!

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου το συγκρότημα του Σκλαβενίτη πήρε εκ νέου αέρα 10 πόντων, 59-49, χάρη σε 9 ακόμη πόντους του Καραγιάννη και τριποντάκι του Λαζαράκου. Για ακόμη, όμως, μια φορά οι All-D Blacks δεν τους άφησαν να ξεφύγουν και με 6 πόντους του Μαρκογιαννάκη, 4 του Γιώργου Δρελιώζη και εύστοχες προσπάθειες των Χριστακόπουλου – Πλακουράκη από την περιφέρεια, μείωσαν στους 5, 64-59!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Πολεμιστές διαχειρίστηκαν άψογα το ματς και με δράστες τους Χαλούδη (5π), Καραγιάννη (4π), Ιατρού (4π) και Καρατζή (4π), έφτασαν δίκαια στη νίκη με 83-73. Για τους All-D Blacks πάλεψαν στα τελευταία λεπτά οι Πλακουράκης και Μαρκογιαννάκης με 9 και 4 πόντους, αντίστοιχα, χωρίς όμως να είναι αρκετό για την ομάδα τους.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 7/14 βολές, 26/45 δίποντα και 8/28 τρίποντα. Πήραν 51 ριμπάουντ, έδωσαν 15 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές και έκαναν 10 λάθη. Στην αντίπερα όχθη, οι φιλοξενούμενοι είχαν 15/28 βολές, 14/37 δίποντα και 10/34 τρίποντα. Μάζεψαν 32 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές και έκαναν 4 λάθη.

Κορυφαίος των War Gamers ο Καραγιάννης με 24 πόντους (double-double), έχοντας 6/12 βολές, 9/17 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Μάζεψε 26 (!) ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ και έκανε 1 λαθάκι. Πολυτιμότερος των All-D Blacks ο Μαρκογιαννάκης με 22 πόντους, έχοντας 4/7 βολές, 6/11 δίποντα και 2/7 τρίποντα. Πήρε 5 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ και ήταν αλάνθαστος.

War Gamers (Σκλαβενίτης – Μέμεζας): Παρίσος 4, Λαζαράκος 3 (1), Καραγιάννης 24, Σούλης, Προσελέντης 8 (2), Χαλούδης 10 (1), Σοφούλης 16 (4), Καφετζής, Καρατζής 14, Ιατρού 4

All-D Blacks (Σβύρος): Μιχελάκος 14 (2), Τέντζερης, Δρελιώζης Δ. 2, Χριστακόπουλος 5 (1), Σβύρος, Πλακουράκης 19 (4), Μαρκογιαννάκης 22 (2), Δρελιώζης Γ. 11 (1)

Τι μας άρεσε: Τόσο η διάρκεια που είχαν στην απόδοσή τους οι War Gamers, όσο και το πείσμα των All-D Blacks!