28/06/2022
Escapers 15 22 9 23 - 64 -
N.A. 99ers 14 17 11 12 - 54 -

Με γίγαντα Κοσμά οι Escapers!

Το βραδάκι Σαββάτου στο Μενίδι, σε ένα πολύ όμορφο και ανταγωνιστικό παιχνίδι, οι Escapers έφτασαν στην νίκη με 64-54 απέναντι στους ΝΑ 99ers, κατακτώντας την δεύτερη θέση του πρώτου ομίλου της D2 και περιμένουν πλέον τα νοκ άουτ ματς.

Οι 99ers μπήκαν πολύ δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και με μπροστάρη τον Καλοτεράκη με 6 πόντους και τον Μερμύγκη από κοντά με 4, ξέφυγαν με 2-10. Στην συνέχεια οι Escapers ανέβασαν την απόδοσή τους και με τον Σιώπκα να ηγείται με 6 πόντους και τον Βρακά να βάζει ένα τρίποντο, προσπέρασαν στην λήξη 15-14.

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στην δεύτερη περίοδο και με σημείο αναφοράς στην επίθεση τον Κοσμά με 9 πόντους , τον Βρακά να ακολουθεί με 5 και τους Σιώπκα- Μπομπότη να βάζουν από 4 πόντους, πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 37 – 31. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, ο Δημάδης κρατούσε τους 99ρηδες κοντά με 8 πόντους, με τον Καθάριο να δίνει πολύτιμες βοήθειες με 5.

Φτωχό επιθετικά το τρίτο δεκάλεπτο(7-11) , με τους 99ρηδες να έχουν απόλυτο ηγέτη τον Μερμύγκη με 8 πόντους, προσπερνώντας με 41-42, αλλά ένα μίνι ξέσπασμα των Escapers με Κοσμά(4) και τρίποντο του Μπομπότη διαμόρφωσε το 46-42.