24/12/2019
Melisses BC 9 16 11 8 - 44 -
Flood BC 16 8 18 9 - 51 -

Με «γιορτινή» πεντάδα η Flood!

Οι πέντε που εμφανίστηκαν στην Ανθούσα, ήταν αρκετοί για την Flood, αφού κράτησαν δυνάμεις για 33 λεπτά και στο χαλάρωμα του τελευταίου πενταλέπτου δεν την… πλήρωσαν, παίρνοντας έτσι την τέταρτη νίκη τους στον τέταρτο όμιλο της Development 2 λίγο πριν τις γιορτές (4-2), αφήνοντας τις Melisses με την τέταρτη σερί ήττα τους (3-4) και τη σκέψη ότι κάτι πρέπει να αλλάξει από το 2020!

Παρότι η Flood ξεκίνησε το ματς με τέσσερις ζεστούς και έναν πέμπτο που ήρθε τελευταία στιγμή και μπήκε κρύος στο παιχνίδι, έδειξε ότι έχει πιο σταθερό πλάνο στην ανάπτυξή της και οι Γρηγορακάκης, Ασπιώτης, Αλικανιώτης την έβαλαν μπροστά με 9-16 στο δεκάλεπτο, έχοντας από πλευράς Μελισσών τους Αλέξη Μπουγιούκο, Μαυρεδάκη, Πάτση και Μπάνο να σκοράρουν, σε ένα διάστημα που οι γηπεδούχοι φαινόταν ότι… ψάχνονται.

Τα πράγματα άλλαξαν στη δεύτερη περίοδο και οι «ασπρόμαυροι» στηρίχτηκαν περισσότερο στον Μαυρεδάκη, με τον ψηλό να πετυχαίνει 8 πόντους και να παίρνει βοήθειες από Κρούπη, Αλέξη Μπουγιούκο, γυρνώντας το σκορ μέχρι το ημίχρονο (25-24), αφού οι «μπλε» από την άλλη, έβαλαν μεν δύο τρίποντα με Ασπιώτη, Αλικανιώτη, αλλά είχαν δυσκολία κάτω από το καλάθι.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ήταν το κρίσιμο διάστημα που οι φιλοξενούμενοι απέδειξαν ότι είναι σε καλύτερη κατάσταση, αφού οι Γρηγορακάκης, Δεδούσης και Παπαϊωάννου βρήκαν διαδρόμους και τρόπους να σκοράρουν από τη ρακέτα, παίρνοντας προβάδισμα 9 πόντων στο 29’ (33-42), με το 30ο λεπτό να κλείνει στο 36-42 από τρίποντο του Καψιώχα για τις Μέλισσες, οι οποίες δεν είχαν και πολλές εμπνεύσεις στην επίθεση.

Γρηγορακάκης, Δεδούσης και Ασπιώτης έδρασαν γρήγορα στο τέταρτο δεκάλεπτο και έχτισαν διαφορά 13 πόντων για την Flood (37-50 στο 33’), κάτι που όσο κι αν το πάλεψαν οι Melisses με τα αδέρφια Μπουγιούκου και τον Καψιώχα στο φινάλε, ήταν αδύνατο να το αλλάξουν, τελειώνοντας το 2019 με το 44-51 που έφερε χαμόγελα στους «μπλε» και έστειλε για… ποτάρες τους «ασπρόμαυρους»!

MVP της αναμέτρησης ήταν ο Κώστας Γρηγορακάκης με 18 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ από τις Μέλισσες ξεχώρισε ο Ορφέας Μαυρεδάκης με 15 πόντους, 12 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Συνολικά οι «ασπρόμαυροι» είχαν 18/41 δίποντα, 1/18 τρίποντα, 5/12 βολές, 44 ριμπάουντ (11-33), 7 ασίστ, 4 κλεψίματα, 19 λάθη και 1 μπλοκ, με τους «μπλε» να τελειώνουν το ματς με 16/46 δίποντα, 4/14 τρίποντα, 7/15 βολές, 30 ριμπάουντ (7-23), 8 ασίστ, 10 κλεψίματα και 12 λάθη.

Melisses BC (Α. Μπουγιούκος): Μαυρεδάκης 15, Α. Μπουγιούκος 7, Κρούπης 6, Καψιώχας 5, Πάτσης 4, Σ. Μπουγιούκος 4, Μπάνος 3, Παπαδιάς

Flood (Ασπιώτης): Γρηγορακάκης 18, Ασπιώτης 16, Αλικανιώτης 9, Δεδούσης 6, Παπαϊωάννου 2

Τι μας άρεσε περισσότερο: Η ταχύτητα και η αποφασιστικότητα των «μπλε», που διαχειρίστηκαν εξαιρετικά την πεντάδα τους και με μία νίκη ακόμα πιάνουν την τρίτη θέση.