28/09/2020
Lobsters BC 8 7 14 22 - 51 -
The Roots 10 9 9 10 - 38 -

Με .. γκάζι στο τέλος τη νίκη οι Lobsters!

Σε ένα παιχνίδι που οι Roots διεκδίκησαν τη νίκη μέχρι τέλους, τελικά η ομάδα του Λουλουργά γνώρισε την ήττα με 51-38 από τους Lobsters, οι οποίοι σοβαρεύτηκαν στην τελευταία περίοδο, βρήκαν τα σουτ και διόρθωσαν την κακή εικόνα που είχαν στο υπόλοιπο παιχνίδι, με την αναμέτρηση να διεξάγεται στα πλαίσια του κυπέλλου.
Το καλό ξεκίνημα του Λουλουργά έδωσε ένα μικρό προβάδισμα στους Roots, οι οποίοι παίζοντας παράλληλα εκπληκτική άμυνα, δεν άφησαν τους Lobsters να σκοράρουν για οχτώ ολόκληρα λεπτά, με το δεκάλεπτο τελικά να κλείνει στο 8-10 υπέρ των φιλοξενούμενων, με την είσοδο του Ραχμάν να δίνει πνοή στους Lobsters.
Μπήκαν στην εξίσωση του παιχνιδιού οι Ανδραβίζος Θ. και Στάθης για Roots, με το ισορροπημένο κατά τα άλλα παιχνίδι να είναι πολύ ενδιαφέρον και τους Μπάρλα και Μπενιουδάκη να μη μπορούν να αποτρέψουν το 15-19 ως σκορ ημιχρόνου για τους Roots.
Γλένης, Μπάρλας και Μπενιουδάκης βγήκαν μπροστά επιθετικά για τους γηπεδούχους Lobsters, με τον Γούλα από την άλλη να είναι εκπληκτικός, όπως εκπληκτικός στη συνέχεια ήταν και ο Τρικαλιώτης (2) ο οποίος ευθύνεται για το 29-28 που μπήκε μπροστά η ομάδα του, στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.
Καλάθια από Στάθη και Ανδραβίζο Θ. είδαμε στα πρώτα λεπτά για τους Roots, οι οποίοι όμως στη συνέχεια έμειναν από δυνάμεις και παραδόθηκαν στις ορέξεις του καυτού Τρικαλιώτη, ο οποίος σε συνδυασμό με την αγωνιστική έκρηξη των Αποστολάκου και Μπενιουδάκη, οδήγησαν τους Lobsters στο 51-38 με το οποίο έκλεισε το παιχνίδι.
Συνολικά οι Lobsters είχαν 8/38 δίποντα, 10/33 τρίποντα, 5/18 βολές, 54 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 8 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 7 λάθη.
Συνολικά οι Roots είχαν 9/36 δίποντα, 6/25 τρίποντα, 2/9 βολές, 45 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 6 κλεψίματα και 11 λάθη.
Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Κωνσταντίνος Τρικαλιώτης με 12 πόντους, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα και ένα λάθος.
Από πλευράς Roots ξεχώρισε ο Ευάγγελος Γούλας με 8 πόντους, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ και ένα κλέψιμο.
Lobsters (Τρικαλιώτης): Μπενιουδάκης 11, Γεωργίου 3, Κοντάκος, Μπάρλας 7 (14 ριμπ.), Αποστολάκης 8 (11 ριμπ.), Γλένης 6, Τρικαλιώτης 12, Ραχμάν 4.
The Roots (Λουλουργάς): Τσουτσάνης 2 (12 ριμπ.), Κουτρόλη 4 (9 ριμπ.), Στάθης 6, Γούλας 8, Δημητρουλάκος 2, Ανδραβίζος Θ. 8, Ανδραβίζος Π. , Λουλουργάς 5, Σοκολάκης 3.
Τι μας άρεσε: Το πολύ όμορφο κλίμα ανάμεσα στους παίκτες των δύο ομάδων!