26/10/2022
Elitήριοι by pinguin.gr 16 21 11 13 - 61 -
Golden Steak Warriors 11 12 16 17 - 56 -

Με γνώμονα την ηρεμία οι Elitήριοι!

Στο Μαζαράκη οι Elitήριοι υποδέχθηκαν τους Golden Steak Warriors . Σε ένα αγώνα που είχε   αρκετές εντάσεις , αλλά οι Elitηριοι έδειξαν περισσότερη συγκέντρωση στον αγώνα  και έφυγαν νικητές , για την δεύτερη αγωνιστική της Master League .

Στην πρώτη περίοδο είχαμε ένα ισορροπημένο παιχνίδι μεταξύ των δύο ομάδων .Οι Golden Steak Warriors με τον Μαροχλιαδή 5 να έχει  πόντους, είχαν βρει τον ρυθμό τους .Οι Elitήριοι με τον Πατωνίδη να έχει 6 πόντους , ήταν λίγο περισσότερο συγκροτημένοι στο πρώτο δεκάλεπτο όπου έκλεισε με το υπέρ τους 16-11.

Οι Golden Steak Warriors με τον Κώστα Μητρόπουλο να έχει  7 πόντους στην δεύτερη περίοδο είχαν κάποια κενά στην άμυνα .Οι Elitηριοι με τους Πατωνίδη Φίλιππο και Θανάση εκμεταλλεύτηκαν τα κενά στην άμυνα των αντιπάλων τους πηγαίνοντας στο ημίχρονο με διαφορά στο +14 (37-23).

Στην τρίτη περίοδο οι Golden Steak Warriors  με τους Μπαρδούτσο και Μαροχλιαδή  να σκοράρουν από 6 πόντους ανέβασαν ρυθμό και διόρθωσαν την άμυνα τους  , όμως , οι Elitήριοι με τον Ζελμάνοβιτς να σκοράρει 4 πόντους  και έχοντας  την διαφορά από την δεύτερη περίοδο έκλεισαν στο +9 με σκορ 50-41 .

Στην τελευταία περίοδο οι Golden Steak Warriors  με τον Μπαρδούτσο  να έχει 9 πόντους πίεσαν περισσότερο τον αντίπαλο , ψαλιδίζοντας την διαφορά που είχαν  , αλλά ,η ομάδα του Κωσταντινάκου με τον Ζελμάνοβιτς να σκοράρει 4 πόντους  διαχειρίστηκαν με ηρεμία την πίεση του αντιπάλου τους και έφυγαν νικητές με σκορ 61-56.

Βettson Mvp της αναμέτρησης ήταν ο Πατωνίδης Θανάσης  , με 14 πόντους, 15 ριμπάουντ, 7 κλέψιμο και 4 ασίστ . Από τους  Golden Steak Warriors ξεχώρισε ο Κώστας Μητρόπουλος με 13 πόντους, 17 ριμπάουντ , 4 ασίστ και 3 κλεψίματα .

Οι Elitήριοι είχαν 19/44 δίποντα , 4/23 τρίποντα , 11/15 βολές ,16 ριμπάουντ , 14 ασίστ και 13 κλεψίματα. Οι Golden Steak Warriors είχαν 22/46 δίποντα , 3/16 τρίποντα , 3/10

βολές ,42 ριμπάουντ , 8 ασίστ και 10 κλεψίματα.

Elitήριοι (Κωνσταντινάκος) : Αγιούμπ 2 , Ζελμανοβιτς 15(2) , Κωνσταντινάκος Νίκων 5 , Λαμπρόπουλος 13 (1) ,  Μωυσής , Ξενόφος 2, Πατωνίδης Φ. 10, Πατωνίδης Θ. 14(1).

Golden Steak Warriors (Μπαλατσούρας): Μητρόπουλος Κ 13, Μητρόπουλος Ν 6,  Μοροχλιαδής 13 , Μπαλατσούρας, Μπαρδούτσος 17, Σαράντης 5 ,Τάλιας 2 .

Τι μας άρεσε : Η διαχείριση στο παιχνίδι από τους  Elitηριους  και από τους Golden Steak Warriors   που το πάλεψαν μέχρι το τέλος .