23/12/2019
Harlems 8 14 13 20 - 55 -
Άρτεμις 22 19 16 12 - 69 -

Με HatziBill στο τιμόνι, η Άρτεμις σκοτώνει!

Την ξέφρενη πορεία της στον τέταρτο όμιλο της Development League συνέχισε η Άρτεμις, καθώς στα πλαίσια της έβδομης αγωνιστικής επικράτησε εύκολα των Harlems με 55-69, παραμένοντας έτσι στην κορυφή μαζί με τους Koutchers!

Εκπληκτικό ξεκίνημα πραγματοποίησε η Άρτεμις στο ματς, καθώς με 8 πόντους του HatziBill, 7 του Nioniovic και 4 του Κωνσταντίνου, έχτισε διψήφια διαφορά ασφαλείας 15 πόντων, 7-22. Το σκορ της πρώτης περιόδου, 8-22, διαμόρφωσε από την γραμμή της φιλανθρωπίας για λογαριασμό των γηπεδούχων ο Μότσιος, ενώ νωρίτερα ένα τρίποντο έβαλε ο Κουτρουμπής και δύο πόντους ο Καρράς.

Παίζοντας με το πόδι κολλημένο στο γκάζι, οι κόκκινοι έφτασαν μέχρι και στο +22, 12-34, πηγαίνοντας τελικά στα αποδυτήρια με αέρα 19 πόντων, 22-41, χάρη σε δύο νέα τρίποντα του HatziBill, 4 πόντους του Βάγια και τρίποντες βόμβες των Βλάχου – Μπαλαούρα. Το δίδυμο Σκαρμέα – Κουτρουμπή με 5 πόντους έκαστος προσπάθησε να κρατήσει όρθιους τους Harlems πριν την ανάπαυλα.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι κλείδωσαν ουσιαστικά το ροζ φύλλο αγώνα, αφού με 4 πόντους του Κωνσταντίνου και βοήθειες των HatziBill, Nioniovic και Μπλιθικιώτη, έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο στο +22, 35-57! Προσπάθησε η ομάδα του Ρουσιώτη να πλησιάσει τον αντίπαλο, ωστόσο δεν τα κατάφερε, παρά τους 6 ακόμη πόντους του Σταυρόπουλου και το τρίποντο του Κάντζιου. Σκορ τρίτης περιόδου 35-57!

Αν και κατέβασε ταχύτητα στα τελευταία λεπτά, η Άρτεμις έφτασε εύκολα στην νίκη με 55-69, έπειτα από 6 πόντους του Μπαλαούρα, έμμεσο τρίποντο του Βάγια και καλάθι του Μαστορόπουλου. Πάλεψαν στο φινάλε του αγώνα οι Harlems για να γυρίσουν το παιχνίδι, ωστόσο το μόνο που κατάφεραν ήταν να μαζέψουν την διαφορά, μετά από 5 πόντους του Κουτρουμπή, 5 του Μότσιου, και τρίποντα των Σταυρόπουλου – Καρρά.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 6/20 βολές, 14/40 δίποντα και 7/21 τρίποντα. Πήραν 40 ριμπάουντ, έδωσαν 16 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 19 λάθη και είχαν 2 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 10/18 βολές, 19/41 δίποντα και 7/26 τρίποντα. Μάζεψαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές και έκανε 16 λάθη.

Πολυτιμότερος των Harlems ο Σταυρόπουλος με 14 πόντους, έχοντας 3/7 βολές, 4/9 δίποντα και 1/1 τρίποντο. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, είχε 1 τάπα και ήταν αλάνθαστος. Mvp της Άρτεμης ο HatziBill με 17 πόντους, έχοντας 1/2 βολές, 2/3 δίποντα και 4/5 τρίποντα. Πήρε 3 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ και έκανε 2 λάθη.

Harlems (Ρουσιώτης): Σκαρμέας 7, Κρητικός 3, Καραμπάς 2, Κάντζιος 3 (1), Κουτρουμπής 13 (3), Καρράς 5 (1), Ρουσιώτης, Χατζημιχαήλ, Μότσιος 8 (1), Σταυρόπουλος 14 (1)

Άρτεμις (Βάγιας): Μπαλαούρας 9 (2), Κωνσταντίνου 10, Χατζηγεωργιάδης 1, Nioniovic 11, Μαστορόπουλος 3, Βλάχος 3 (1), Βάγιας 11, Παπαγεωργίου, HatziBill 17 (4), Μπλιθικιώτης 4

Τι μας άρεσε: Το εκπληκτικό παιχνίδι που έκανε η Άρτεμις για τρία δεκάλεπτα!