01/10/2022
Fast Break 17 10 14 20 - 61 -
Pourangers BC 16 10 11 11 - 48 -

Με ηγέτη Ηλιάδη, η πρώτη νίκη των Fast Break!

Στο Basketaki Arena για το πρωτάθλημα της Development, οι Fast Break πέτυχαν τη πρώτη νίκη στη διοργάνωση, καθώς επιβλήθηκαν των Pourangers με σκορ 61-48 .

Οι γηπεδούχοι ευτύχισαν να έχουν σε καταπληκτική ημέρα τον Χρήστο Ηλιάδη, καθώς κυριάρχησε και στις δύο πλευρές του παρκέ, βοήθησε στα ριμπάουντ, έβγαλε σπουδαίες άμυνες και έβαλε μεγάλα καλάθια σε καίριά χρονικά σημεία τελειώνοντας την αναμέτρηση με 10 πόντους και 6 ριμπάουντ στο ενεργητικό του .

Το ξεκίνημα του πρώτου δεκαλέπτου βρήκε τις δύο ομάδες στην απόλυτη ισορροπία, 6-6, οι γηπεδούχοι με όπλο την εξαιρετική τους άμυνα προσπέρασαν με εφτά, 13-6, για να έρθει η αντίδραση της παρέας του Γεωργιόπουλου, καθώς με ένα υπέρ της επιμέρους σκορ 4-10 έκλεισε τη περίοδο στο μείον ένα, 17-16 . Ο εξαιρετικός σε αυτό το διάστημα Τζώρτζης πέτυχε 7 πόντους, ενώ ο Χέλμης είχε 4 .

Στο δεύτερο κομμάτι του παιχνιδιού οι γηπεδούχοι διατήρησαν το προβάδισμα, 21-18 και 25-20, με τους φιλοξενούμενους να απαντούν και να κλείνουν το ημίχρονο στο μείον ένα, 27-26 . Ο Γκιουλιστάνης πέτυχε 4 πόντους, ενώ οι Καραλάκης και Μαρκόπουλος είχαν από 4 .

Στη τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι μπήκαν στο παρκέ με το πόδι κολλημένο στο γκάζι, είχαν απάντηση σε κάθε πρόβλημα που τους τέθηκε στο παρκέ, κυριάρχησαν στους αιθέρες, έτρεξαν το γήπεδο με απόλυτη επιτυχία και σκόραραν με όλους τους πιθανούς τρόπους με τη διαφορά στα μέσα του δεκαλέπτου να αγγίζει τη διαφορά των εννέα πόντων, 37-28, οι αξιόμαχοι Pourangers απάντησαν με το ίδιο νόμισμα και μείωσαν εκ νέου στους τέσσερις, 37-33, με το τέλος της προτελευταίας στροφής να τους βρίσκει πίσω στο σκορ με 41-37 . Ο Μαζαράκης πέτυχε 8 πόντους, ενώ ο Καραλάκης είχε 10  .

Το τελευταίο δεκάλεπτο αν είχε ονοματεπώνυμο θα ήταν αυτό του Χρήστου Ηλιάδη, καθώς ο έμπειρος φόργουορντ των Break με οχτώ προσωπικούς πόντους οδήγησε την ομάδα του στην πρώτη της νίκη στη διοργάνωση με σκορ 61-48 .

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Χρήστος Ηλιάδης με 10 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κόψιμο, ενώ για τους ηττημένους ο Σπύρος Μπούτζης είχε 7 πόντους, 7 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κόψιμο .

Οι Fast Break είχαν 23/55 δίποντα, 3/15 τρίποντα, 6/14 βολές, 42 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 6 κλεψίματα, 2 κοψίματα  και 10 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 13/41 δίποντα, 4/19 τρίποντα, 10/16 βολές, 38 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 5 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 13 λάθη .

Fast Break(Μπουλαξής): Νιωτάκης 2, Αρβανιτέλης 10, Αρβανιτάκης, Παπαχρήστος 2, Μαλέκκος, Τζώρτζης 12, Μπουλαξής 8, Μαζαράκης 9, Ηλιάδης 10, Γκιουλιστάνης 5, Κικίλιας 3, Τζιτζιλακάκης .

Pourangers(Γεωργιόπουλος) : Πιστεύος, Παπαδόπουλος 9, Τριανταφυλλίδης 3, Καραλάκης 22, Παπακανέλλου, Γεωργόπουλος, Στρατόπουλος, Μπούτζης 7, Μαρκόπουλος 7  .

Τι μας άρεσε : Το εξαιρετικό τέταρτο δεκάλεπτο του Χρήστου Ηλιάδη!