15/10/2022
Digeders BC 5 15 16 7 - 43 -
Boom Shakalaka 5 16 16 11 - 48 -

Με ηγετικό Johnny B η Boom Shakalaka !

Βράδυ Σαββάτου στο Athens Sports Hall η Boom Shakalaka επικράτησε των Digeders για την τέταρτη αγωνιστική της Development 2 League με 43-48 και έφτασε τις 3 νίκες στο πρωτάθλημα. Ηγετική εμφάνιση από τον Γιάννη Μπούρμπουλα (a.k.a Johnny B.) που τελείωσε το ματς με 28 πόντους και 4 τρίποντα. Πάμε, όμως, να δούμε λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Νευρικό ξεκίνημα για τις δύο ομάδες που αναζητούσαν τα πατήματά τους στα πρώτα λεπτά του αγώνα. Θεοδώρου (2π.) και Τσούλος (2π.) σκόραραν τους λιγοστούς εντός πεδιάς πόντους των γηπεδούχων, ενώ στον αντίποδα ο Johnny B. σημείωσε τους 5 πόντους της Boom. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 5-5.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου η επιθετική συγκομιδή των δύο ομάδων βελτιώθηκε. Οι Digeders ρόλαραν στο επιθετικό σκέλος χάρη στην πολυφωνία τους (6 διαφορετικοί σκόρερ) και είχαν ως πρωταγωνιστές τους Τσούλο (5π.) και Κουφογεώργο (4π.). Στην αντίπερα όχθη, η τριπλέτα των Αλεφαντινού (7π.), Μπουρνουσούζη (5π.) και Μπούρμπουλα (4π.) σκόραρε με συνέπεια για τους φιλοξενούμενους που πήγαν στην ανάπαυλα με βραχεία κεφαλή ενός πόντου. Σκορ ημιχρόνου, 20-21.

Στην επανάληψη το ματς παρέμεινε ντέρμπι. Το επιθετικό κρεσέντο του μετέπειτα Betsson mvp Johnny B (16π. με 2 τρ.) ήταν εντυπωσιακό. Οι Digeders, όμως, είχαν απάντηση με τους Αλιμπέρτη (7π.) και Ζωγράφο (4π.) να ξεχωρίζουν σε αυτό το διάστημα. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 36-37.

Στο φινάλε οι δύο ομάδες έδωσαν έμφαση στην άμυνα. Η Boom Shakalaka φάνηκε πιο ψύχραιμη στα κρίσιμα τελευταία λεπτά, κράτησε χαμηλά τους Digeders και έφτασε στη νίκη χάρη στις επιθετικές ενέργειες των Σαραντόπουλου (3π.), Μπούρμπουλα (3π.), Φλόκα (2π.), Λάσκου (2π.) και Μπουρνουσούζη (2π.).

Στο τέλος του αγώνα, οι Digeders είχαν 17/61 δίποντα, 1/18 τρίποντα και 6/16 βολές. Μάζεψαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές, ενώ είχαν 11 λάθη και 1 μπλοκ.

Στον αντίποδα, η Boom Shakalaka είχε 10/29 δίποντα, 5/23 τρίποντα και 13/18 βολές. Μάζεψε 46 ριμπάουντ, μοίρασε 8 ασίστ, έκλεψε 5 φορές, ενώ είχε 18 λάθη και 3 μπλοκ.

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιάννης Μπούρμπουλας με 28 πόντους. Πιο συγκεκριμένα ο Johnny B είχε 6/12 δίποντα, 4/11 τρίποντα και 4/5 βολές. Μάζεψε 4 ριμπάουντ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε 3 λάθη σε 38 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ανδρέας Θεοδώρου με 4 πόντους, έχοντας 2/6 δίποντα. Μάζεψε 4 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε 1 μπλοκ και ήταν αλάνθαστος σε 20 λεπτά συμμετοχής.

Digeders (Αλιμπέρτης) : Αλιμπέρτης 13 (6ρ.), Ζυγομήτρος 3 (4 κλεψ.), Ζωγράφος 6 (4ρ.), Θεοδώρου 4 (3 ασί.), Κουφογεώργος 6, Παπαδόπουλος (10ρ.), Στέκας 2, Τοπούζ 2 (7ρ.), Τσούλος 7 (6ρ., 1 τρ.).

Boom Shakalaka (Λάσκος) : Αγγελάκης, Αλεφαντινός 7 (7ρ.), Κοττέας (13ρ.), Λάσκος 2 (8ρ.), Μπουρνουσούζης 6 (1), Μπούρμπουλας 28 (4 τρ.), Σαραντόπουλος 3 (8ρ., 3 ασί.), Φλόκας 2 (4ρ.).

Τι μας άρεσε : Η ηγετική εμφάνιση του Johnny B.