08/10/2023
Gunners 19 15 10 4 - 48 -
Peristeri Trelleborg 9 8 23 10 - 50 -

Με ήρωα τον Παύλου η Trelleborg !

Το απόγευμα της Κυριακής στο Athens Sports Hall η Peristeri Trelleborg νίκησε τους Gunners στην πρεμιέρα της φετινής Evolution League με buzzer beater lay up του Βαγγέλη Παύλου. Το εν λόγω ματς σημαδεύτηκε από τον τραυματισμό του Βασίλη Ακουμιανάκη, στον οποίο ευχόμαστε περαστικά. Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη του αγώνα.

Με ιδανικό τρόπο ξεκίνησαν το ματς οι Gunners, αφού με καλάθια των Ακουμιανάκη (7π.), Παπαδόπουλου (6π.), Πάνια (3π.) και Πατσίκα (3π.) έχτισαν γρήγορα διψήφια διαφορά. Λίγα πράγματα στα πρώτα λεπτά από τους Περιστεριώτες, παρά την προσπάθεια των Παλάσκα (3π.), Δαλέζου (2π.), Παύλου (2π.) και Τύρου (2π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 19-9.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου οι Gunners παρέμειναν πιο αποτελεσματικοί και με κύριο δράστη τον Πάνια (8π.) διατήρησαν τη διαφορά ασφαλείας. Στην αντίπερα όχθη, η Trelleborg παρέμεινε μακριά από τον καλό της εαυτό και σκοράροντας μόλις 8 πόντους πήγε στα αποδυτήρια με -17. Σκορ ημιχρόνου, 34-17.

Μετά την ανάπαυλα τα δεδομένα άρχισαν να αλλάζουν ριζικά. Σκοράροντας σε ένα δεκάλεπτο 23 πόντους και έχοντας αξιοσημείωτη πολυφωνία, η ομάδα του Νίκου Τσίντζα πλησίασε επικίνδυνα τους Gunners, οι οποίοι προβλημάτισαν με την εικόνα τους. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 44-40.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η άμυνα της Trelleborg ήταν εντυπωσιακά αποτελεσματική. Δεχόμενοι μόλις 4 πόντους οι φιλοξενούμενοι οδήγησαν το ματς στις ειδικές καταστάσεις, εκεί όπου ο Παύλου ανέλαβε δράση, χαρίζοντας την νίκη στην ομάδα του με πολύ εντυπωσιακό τρόπο στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Στο τέλος του αγώνα, οι Gunners είχαν 12/27 δίποντα, 7/29 τρίποντα και 3/12 βολές. Μάζεψαν 36 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, ενώ είχαν 11 λάθη.

Στον αντίποδα, η Peristeri Trelleborg είχε 13/36 δίποντα, 6/20 τρίποντα και 6/18 βολές. Μάζεψε 35 ριμπάουντ, μοίρασε 7 ασίστ, έκλεψε 8 φορές, ενώ είχε 12 λάθη.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Βαγγέλης Παύλου με 18 πόντους, έχοντας ¾ δίποντα, 3/3 τρίποντα και ¾ βολές. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, ενώ είχε 2 κλεψίματα και 2 λάθη σε 31 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ηλίας Παπαδόπουλος με 10 πόντους και double-double, έχοντας 4/8 δίποντα και 2/3 βολές. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, ενώ είχε 1 κλέψιμο και 2 λάθη σε 26 λεπτά συμμετοχής.

Gunners (Καραμπέτσος) : Ακουμιανάκης 7, Ζούρος, Καλογιαννίδης, Καραμπέτσος 3 (1), Παπαγεωργίου, Παπαδόπουλος 10, Πατσίκας 8 (2), Ραυτόπουλος 2.

Peristeri Trelleborg (Τσίντζας) : Βαγενάς 1, Δαλέζος Δ. 4, Δρακόπουλος Θ., Δρακόπουλος Χ. 7 (1), Λεβεντούρης 4, Παλάσκας 6 (2), Παύλου 18 (3), Τσίντζας, Τύρος 10.

Τι μας άρεσε : Το δραματικό φινάλε του αγώνα.