16/10/2022
Kavlanta Hawks 31 17 22 23 - 93 -
Flying Circus 14 14 9 23 - 60 -

Με ιπτάμενο Σοφούλη, τρίτη νίκη για τους Kavlanta Hawks!

Οι Kavlanta Hawks μπήκαν συγκεντρωμένοι και αποφασισμένοι να πάρουν την τρίτη νίκη τους στο πρωτάθλημα της Development League. Το Flying Circus δεν μπόρεσε να ακολουθήσει τον ρυθμό των αντιπάλων του, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να πάρουν ευρεία νίκη, με σκορ 93-60 .

Στο πρώτο μέρος οι Kavlanta Hawks είχαν τον καυτό Θάνο Σοφούλη ήδη με 17 πόντους. Τα "Γεράκια" επέβαλαν τον ρυθμό τους σε όλες τις πλευρές του γηπέδου, χωρίς να αφήσουν περιθώριο αντίδρασης στο Flying Circus. Για τους φιλοξενούμενους κουπί στο σκοράρισμα τραβούσε ο Λαγκαδάς(7π), με το δεκάλεπτο όμως να κλείνει ήδη με διψήφια διαφορά (31-14) .

Οι Kavlanta Hawks συνέχισαν τον ξέφρενο ρυθμό τους και στο δεύτερο δεκάλεπτο, φτάνοντας την διαφορά στο +20. Το Flying Circus παρά την υπερπροσπάθεια που κατέβαλε, δεν μπόρεσε να πλησιάσει τους αντιπάλους του, με τις δύο ομάδες να πήγαινουν στ' αποδυτήρια με σκορ 48-28 .

Στο τρίτο μέρος το Flying Circus έδειχνε αρκετά κουρασμένο και σε συνδυασμό με το μικρό ρόστερ του, έμοιαζε να έχει αποδεχτεί την μοίρα του. Οι Kavlanta Hawks από την άλλη δεν σταμάτησαν να τρέχουν το γήπεδο, έβαλαν εύκολα καλάθια και διαμόρφωσαν το 70-37 του δεκαλέπτου.

Η τελευταία στροφή του ματς είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, με τις δύο ομάδες να αυτοσχεδιάζουν . Τo Flying Circus επωφελήθηκε από αυτό το παιχνίδι, έκανε το καλύτερο επιθετικά δεκάλεπτο και γνώρισε τελικά την ήττα με 93-60.

Bettson Mvp της αναμέτρησης ήταν ο Θάνος Σοφούλης  με 39 πόντους, 3 ριμπάουντ, 5 κλεψίματα και 9 ασίστ . Από το Flying Circus ξεχώρισε ο Λαγκάδας με 23 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο .

Οι Kavlanta Hawks είχαν 24/49 δίποντα, 14/34 τριποντά, 3/4 βολές, 46 ριμπάουντ, 27 ασίστ,15 κλεψίματα.

Το Flying Circus είχε 18/42 δίποντα, 6/30 τρίποντα , 6/10 βολές, 42 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 8 κλεψίματα.

Kavlanta Hawks(Σοφούλης): Βίδαλης 11, Καραγιάννης 8 (2), Λίωδης 2, Μπόικο 5 (1), Ντέμος, Πέτσας 15, Πεντάρης 5 (1), Σοφούλης 39 (9), Τζώρτζης 8

Flying Circus (Λαγκάδας): Αλεξάκης 12, Ασημακόπουλος, Κάκιας 10, Λαγκάδας 23 (3), Μαρίνης 6 (2), Πιπιλής 9 (1) .

Τι μας άρεσε : Το επιθετικό παιχνίδι των Kavlanta Hawks