14/07/2021
The Roots 12 20 16 12 - 60 -
Δαλάι Κλάμα 19 13 20 16 - 68 -

Με ηρωική πεντάδα λύγισαν τους Roots οι Δαλάι Κλάμα!

Με νίκη αποχαιρέτησαν το φετινό καλοκαιρινό πρωτάθλημα οι Δαλάι Κλάμα, καθώς για την πέμπτη και τελευταία αγωνιστική του τρίτου ομίλου της Summer Development League, κέρδισαν τους μαχητικούς Roots με 60-68 , παρά το γεγονός ότι κατέβηκαν με μια πεντάδα.

Οι Δαλάι Κλάμα ήταν αυτοί που μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι, καθώς με 6 πόντους του Κλούτσου, 5 του Ντεμελή και 4 του Νικηταρά, πήραν δύο φορές αέρα 8 πόντων, 3-11 & 9-17, κλείνοντας τελικά το πρώτο δεκάλεπτο Στο +7, 12-19. Ο Μπουρμπόν με δύο τρίποντα και ο Θοδωρής Ανδραβίζος με 4 πόντους έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά.

Στην δεύτερη περίοδο οι Roots ήταν καταιγιστικοί και με ακόμη 8 πόντους του Μπουρμπόν, 6 του Θοδωρή Ανδραβίζου και τρίποντη βόμβα του Σοκολάκη, βρέθηκαν στο +5, 32-27. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και με 6 πόντους του Χατζάκη, έφεραν το ματς σε απόλυτη ισορροπία, 32-32!

Τρομερό θέαμα μας πρόσφεραν οι δύο ομάδες στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, με τους Δαλάι Κλάμα να φτάνουν στο +10, 35-45, χάρη σε 8 πόντους του Κλούτσου, 6 του Ντεμελή και 4 του Χατζάκη. Ωστόσο, οι ασπρόμαυροι βρήκαν τρόπο να απαντήσουν και με προσωπικό show του Μπουρμπόν με 13 συνεχόμενους πόντους, πλησίασαν στους 4, 48-52, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η εμπειρία των πρασίνων έπαιξε καθοριστικό ρόλο στην έκβαση του αγώνα και έτσι οι Δαλάι Κλάμα έφτασαν στη νίκη με 60-68, έπειτα από 11 πόντους του δαιμόνιου Ντεμελή και 5 του ασταμάτητου Κλούτσου. Πάλεψαν μέχρι το φινάλε οι Roots να γυρίσουν το παιχνίδι, ωστόσο τα τρίποντα των Κουτρόλη και Λουλουργά δεν ήταν αρκετά.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 9/13 βολές, 9/29 δίποντα και 11/40 τρίποντα. Πήραν 45 ριμπάουντ, έδωσαν 14 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 4/10 βολές, 23/42 δίποντα και 6/33 τρίποντα. Μάζεψαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 6 λάθη και είχαν 2 τάπες.

Πολυτιμότερος των Roots ο Μπουρμπόν με 27 πόντους, έχοντας 4/4 βολές, 1/5 δίποντα και 7/14 τρίποντα. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ και έκανε 2 λάθη. Hall of Brands mvp των Δαλάι Κλάμα ο Ντεμελής με 24 πόντους, έχοντας 0/1 βολή, 9/14 δίποντα και 2/9 τρίποντα. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, μοίρασε 6 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 1 λαθάκι.

Roots (Λουλουργάς): Μπουρμπόν 27 (7), Γούλας, Δημητρουλάκος 4, Ανδραβίζος Θ. 10, Ανδραβίζος Π. 2, Λουλουργάς 4 (1), Παντελάτος 2, Αργυράκης 2, Κουτρόλη 3 (1), Σοκολάκης 6 (2)

Δαλάι Κλάμα (Γκανασούλης): Κλούτσος 21 (3), Χατζάκης 12 (1), Νικηταράς 6, Ντεμελής 24 (2), Γκανασούλης 5

Τι μας άρεσε: Οι αρκετές ανατροπές του σκορ και η βροχή τριπόντων!