25/10/2023
Kourkoutes BC 15 12 26 21 - 74 -
Golden Steak Warriors 14 23 15 21 - 73 -

Με ήρωα Νακόπουλο ήρθε η πρώτη νίκη στους Kourkoutes!

«Έσπασαν καρδιές» το βράδυ της Τετάρτης 25 Οκτωβρίου στο Κάρβουνο εκεί που Kourkoutes και Golden Steak Warriors τα έδωσαν όλα για τη νίκη. Το παιχνίδι είχε τρομερή εξέλιξη και μέχρι τα τελευταία δευτερόλεπτα οι εναλλαγές στο προβάδισμα διαδέχονταν η μία την άλλη. Τελικά οι Kourkoutes με καλάθι του Νακόπουλου 3 δευτερόλεπτα πριν την ολοκλήρωση του ματς επικράτησαν 74-73 και κατέκτησαν την πρώτη τους νίκη φέτος (1-2), με τους «Πολεμιστές» από την άλλη να γνωρίζουν την πρώτη τους ήττα (2-1).

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν «ζεστά» πίσω από τα 6,75 και βρέθηκαν να προηγούνται με 4-10. Νακόπουλος, Αγγελόπουλος και Συρίγος έδωσαν ώθηση στους γηπεδούχους, οι οποίοι πέρασαν μπροστά με 13-12. Ο Βεϊσάκης με εύστοχη προσπάθεια έκανε το 15-12, για να έρθει ο Αντωνόπουλος στη συνέχεια και να διαμορφώσει το 15-14 με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Golden Steak Warriors μπήκαν πολύ καλά και αμυντικά στάθηκαν «βράχοι» για αρκετά λεπτά. Επιθετικά Νίκος και Κωνσταντίνος Μητρόπουλος είχαν πάρει… μπρος και το επιμέρους σκορ στα μέσα του δεκαλέπτου έγραφε 4-15, με το σκορ να φτάνει στο 19-29. Ο Πατρινός επίσης έδωσε λύσεις κοντά στο αντίπαλο καλάθι και κάπως έτσι οι «Πολεμιστές» είχαν τον έλεγχο και κράτησαν την υπέρ τους διαφορά των 10 πόντων μέχρι το ημίχρονο (27-37).

Στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου οι Kourkoutes έριξαν την απόσταση, με τον Αγγελόπουλο να προσφέρει τις υπηρεσίες του πίσω από τη γραμμή του τριπόντου, αλλά και τους Νικητάκη και Νακόπουλο να «χτυπούν» στον αιφνιδιασμό για το 41-44. Η πίεση συνεχίστηκε από την πλευρά των γηπεδούχων, οι οποίοι μπόρεσαν να φτάσουν ξανά στην ανατροπή και έπειτα από το πέρας του τρίτου δεκαλέπτου το σκορ έδειχνε 53-52.

Το παιχνίδι φαινόταν ήδη πως θα είναι ντέρμπι μέχρι τις τελευταίες στιγμές του, όπως και έγινε. Καμία ομάδα δεν έλεγε να τα παρατήσει και λίγο πριν το τελευταίο λεπτό το προβάδισμα είχε αλλάξει χέρια συνολικά 8 φορές στην τέταρτη περιόδο! Με το σκορ στο 70-71, ο Νακόπουλος πήρε πάνω του τη προσπάθεια και έβαλε ξανά την ομάδα του μπροστά με 72-71, ενώ ο Αντωνόπουλος με δύο εύστοχες βολές έγραψε το 72-73. Οι Kourkoutes είχαν πλέον 13 δευτερόλεπτα στη διάθεσή τους για μια τελευταία επίθεση και ο Νακόπουλος με ηρωικό καλάθι, 3 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε, τους έδωσε προβάδισμα νίκης. Ο Γιοβάς επιχείρησε ένα σουτ πίσω από το κέντρο που δεν είχε καμία τύχη και έτσι οι πανηγυρισμοί ήρθαν στην πλευρά των γηπεδούχων για τη πρώτη νίκη με 74-73.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Κωνσταντίνος Νακόπουλος με 24 πόντους, 5 ασίστ, 4 κλεψίματα και 19 ριμπάουντ. Από τους Golden Steak Warriors ξεχώρισε ο Νικόλαος Μητρόπουλος με 12 πόντους, 14 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 μπλοκ.

Οι Kourkoutes είχαν 22/51 δίποντα, 6/31 τρίποντα, 12/24 βολές, 42 ριμπάουντ, αλλά και 14 ασίστ, 11 κλεψίματα και 15 λάθη. Οι Golden Steak Warriors μέτρησαν 23/47 δίποντα, 6/19 τρίποντα, 9/14 βολές, 46 ριμπάουντ, όπως και 17 ασίστ, 12 κλεψίματα, 23 λάθη και 3 μπλοκ.

Kourkoutes (Αγγελόπουλος): Αγγελόπουλος 21(2ρ.), Βεϊσάκης 6(5ρ.), Καρούμπαλης 1(3ρ.), Λαδιάς 6(1ρ.), Νακόπουλος 24(16ρ.), Νικητάκης 4(5ρ.), Συρίγος 12(7ρ.)

Golden Steak Warriors (Μπαλατσούρας): Αντωνόπουλος 19(2ρ.), Γεωργαντής 1(3ρ.), Γιοβάς 5(5ρ.), Κατσούλης, Μακρής 4(1ρ.), Μητρόπουλος Κ. 9(8ρ.), Μητρόπουλος Ν. 12(14ρ.), Μπαλατσούρας, Πατρινός 11(5ρ.), Σαράντης 10(3ρ.), Τάλιας 2(5ρ.)

Τι μας άρεσε: Το πόσο πάλεψαν και οι δύο ομάδες για τη νίκη.