08/06/2022
Δαλάι Κλάμα 10 15 21 15 - 61 -
San Andreas 16 12 16 19 - 62 -

Με ήρωα τον Καμπά οι San Andreas!

Το βραδάκι της Τρίτης 7 Ιουνίου στο Athens Sports Hall, σε ένα δυνατό και πολύ όμορφο παιχνίδι, οι San Andreas με δίποντο του Καμπά στα εφτά δευτερόλεπτα, πήραν δύσκολα την νίκη με 61 – 62 απέναντι στους Δαλάι Κλάμα.

Με πολύ όρεξη για γρήγορο μπάσκετ ξεκίνησαν το πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες, με τους San Andreas να έχουν προβάδισμα με 10 – 16. Ιατρού και Χαλούδης οδηγούσαν την επίθεση των προπορευόμενων με 8 και 6 πόντους αντίστοιχα, ενώ για τους Δαλάι ξεχώρισε ο εξαιρετικός Μπέης με 8 πόντους και ένα δίποντο έβαλε ο Κλούτσος.

Οι φιλοξενούμενοι πατούσαν καλύτερα στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου και με μπροστάρηδες τους Οικονομάκο-Ορέστη με 4 πόντους έκαστος, ξέφυγαν 14-25. Στη συνέχεια οι Δαλάι Κλάμα ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους και με τον Γουρνά να παίρνει την μπαγκέτα στο σκοράρισμα με 6 πόντους και τον Κλούτσο να βάζει ένα τρίποντο, μείωσαν 25 – 27 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο, η ομάδα του Μπουρελάκου έπαιξε κατά διαστήματα πολύ ωραίο μπάσκετ και με τον Παπαγιάννη πρώτο βιολί με 6 πόντους, με τον Ντεμελή να ακολουθεί με 5,πήρε προβάδισμα 46-43. Στην αντίπερα όχθη, η ομάδα του Βενέτη, είχε τον Χαλούδη πρωταγωνιστή με 6 πόντους, με Οικονομάκο και Ιατρού να δίνουν πολύτιμες βοήθειες με 4 έκαστος.

Οι Δαλάι Κλάμα οδηγούσαν το τέταρτο δεκάλεπτο στην μεγαλύτερη διάρκεια του με ηγέτες στην επίθεση τους Κλούτσο με 5 και Γουρνά με 4 πόντους αντίστοιχα, αλλά οι San Andreas με την τριάδα Χαλούδη(6), Ορέστη(4) και Καμπά(4) να είναι μπροστάρηδες στην επίθεση, προσπέρασαν 58 – 60, δύο λεπτά πριν από τη λήξη του αγώνα. Γουρνάς με καλάθι και Χατζάκης με βολή έγραψαν το 61-60, για να έρθει ο Καμπάς με δίποντο να δώσει την χαριστική βολή στους Δαλάι Κλάμα(62-61!).

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Μανώλης Καμπάς με 8 πόντους, 11 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Πιέρρος Γουρνάς με 14 πόντους, 11 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Οι Δαλάι είχαν 19 / 59 δίποντα, 5 / 28 τρίποντα, 8-14 βολές , κατέβασαν 52 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 7 λάθη. Οι San Andreas είχαν 23 / 47 δίποντα, 0 / 16 τρίποντα, 16 / 24 βολές, κατέβασαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 16 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 14 λάθη.

Δαλάι Κλάμα(Μπουρελάκος): Γουρνάς 14(11ρ.), Κλούτσος 10, Μπέης 9, Μπαλατσός, Νικηταράς 2, Ντεμελής 9, Παπαγιάννης 6, Σωτηράκης 2,Τσιάρας 4(7ρ.) Χατζάκης 5(7ρ.).

San Andreas(Βενέτης): Γαδ, Ιατρού 14(12ρ.), Καμπάς 8(11ρ.), Κωνσταντινίδης, Ντάγκας, Οικονομάκος 8, Ορέστης 11, Σαλονικίδης 1, Χαλούδης 20(7ρ.).

Τι μας άρεσε: Η διακύμανση του σκορ και η ποιότητα που έχουν οι δύο ομάδες.