08/07/2022
Indians 17 16 13 23 - 69 -
Reddicolo 14 8 21 17 - 60 -

Με Joker πήραν προβάδισμα οι Indians!

Ένα μικρό, αλλά όχι ασήμαντο, προβάδισμα  πρόκρισης στα προημιτελικά της Summer D2-League απέκτησαν οι Indians, καθώς στο πρώτο παιχνίδι της σειράς για τους 16, λύγισαν στο φινάλε το Red-Dicolo με 69-60.

Αν και βρέθηκαν να χάνουν με 0-7 στο πρώτο λεπτό της συνάντησης, οι Indians με δύο τρίποντα του Κάρμα, 6 πόντους του Μητσάκου και 3 του Κασιμάτη, έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +3, 17-14. Ο Ποντικός με 4 πόντους και οι Λαουρδέκης – Φωτεινάκης με 3 πόντους έκαστος έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι έσφιξαν την άμυνά τους και με 5 νέους πόντους του Κάρμα, 5 του Δημητρίου και 4 του Κασιμάτη, έχτισαν διψήφια διαφορά 11 πόντων, 33-22. Λίγα πράγματα επιθετικά για το Red-Dicolo σε εκείνο το σημείο, με τον Γεωργακόπουλο να σκοράρει 4 πόντους και τον Λαουρδέκη 3.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου το συγκρότημα του Νίκου του Μακρή ανέβασε αισθητά την απόδοσή του και με 8 πόντους του Ποντικού και 6 του Μαφίδη, πλησίασε στους 3, 46-43! Την ομάδα του Μηνά διατήρησαν σε θέση οδηγού σε εκείνο το διάστημα οι Δημητρίου και Κάρμας με 5 και 4 πόντους, αντίστοιχα. Σκορ τρίτης περιόδου 46-43!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι “Ινδιάνοι” εκμεταλλεύτηκαν το γεγονός πως ο αντίπαλος έμεινε με μια πεντάδα στο τελευταίο πεντάλεπτο και με δράστες στην επίθεση τους Κάρμα, Κασιμάτη και Βασιλάκο, έφτασαν δύσκολα στη νίκη με 69-60! Τους “Ρεντικωλιώτες” διατήρησαν ζωντανούς εν όψει του επαναληπτικού στα τελευταία λεπτά οι Φωτεινάκης, Ποντικός και Γεωργακόπουλος.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 11/18 βολές, 14/33 δίποντα και 10/33 τρίποντα. Πήραν 49 ριμπάουντ, έδωσαν 15 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, έκαναν 15 λάθη και είχαν 3 κοψίματα. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 15/25 βολές, 18/52 δίποντα και 3/22 τρίποντα. Μάζεψαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 10 λάθη και είχαν 4 τάπες.

Betsson mvp των Indians ο Κάρμας με 26 πόντους, έχοντας 5/7 βολές, 3/4 δίποντα και 5/13 τρίποντα. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ και έκανε 1 λαθάκι. Πολυτιμότερος για το Red-Dicolo ο Λαουρδέκης με 11 πόντους (double-double), έχοντας 3/4 βολές, 4/11 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Πήρε 19 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, έκανε 2 λάθη και είχε 1 τάπα.

Indians (Μηνάς): Βασιλάκος 5 (1), Μητσάκος 6, Φαραός, Μαμάκος 6, Κάρμας 26 (5), Κασιμάτης 16 (2), Δημητρίου 10 (2)

Red-Dicolo (Γεωργακόπουλος): Ζαχαρόπουλος, Ράδος 4, Ποντικός 18 (2), Μαφίδης 8 (1), Γεωργακόπουλος 8, Φωτεινάκης 11, Λαουρδέκης 11

Τι μας άρεσε: Τόσο η ηγετική εμφάνιση του Κάρμα, όσο και η μαχητικότητα του Red-Dicolo!